Zbiornik betonowy na deszczówkę pozwolenie

Zbiorniki betonowe na deszczówkę stają się coraz popularniejsze wśród Polaków. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie dla swojego domu. Zwiększająca się świadomość ekologiczna obywateli Polski wpływa na częstotliwość wybierania tego rozwiązania, które okazuje się korzystne nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz także dla naszych portfeli. Zbiornik betonowy na deszczówkę powinien być zgłoszony odpowiedniemu organowi zgodnie z postanowieniami prawa budowlanego. Czy w każdym przypadku trzeba występować o pozwolenie?

Zalety zbiorników betonowych na deszczówkę

Do najważniejszych zalet zbiorników betonowych na deszczówkę należy ich ekologiczność. Retencja wód opadowych i użytkowanie ich na własny użytek sprawia, że ograniczone zasoby wodne są lepiej wykorzystywane. Za pomocą deszczówki można podlewać ogródek, jak również używać jej do domowych urządzeń sanitarnych. To nie tylko działanie proekologiczne, ale również bardzo ekonomiczne. 

Zbiorniki na wodę – deszczówkę – umożliwiają ograniczenie wydatków związanych ze zużyciem wody w gospodarstwie domowym. W perspektywie kilku lub kilkunastu lat oszczędność wody i pieniędzy umożliwiona przez korzystanie z tego typu zbiorników okazuje się być ogromna. Dzięki temu można zyskać wysoki poziom samowystarczalności gospodarstwa domowego. Co więcej, coraz popularniejsze są dofinansowania zbiorników na deszczówkę, które można otrzymać od niektórych gmin. Samorządowcy chętnie wspierają finansowo tego typu ekologiczne rozwiązania.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik betonowy na deszczówkę?

Wybór odpowiedniego zbiornika na wodę – deszczówkę – powinien być przemyślany. Szczególną uwagę należy poświęcić wielkości zbiornika. Jego powierzchnia jest związana zarówno z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego na ilość wody, jak i z wielkością terenu. Najczęściej przyjmuje się, że na 25 m2 powierzchni, z której może być zbierana woda deszczowa, zbiornik powinien móc przechowywać co najmniej 1 m3 wody. Tego typu zbiorniki umożliwiają zebranie optymalnej ilości deszczówki i są opłacalne – z perspektywy ekonomicznej nie warto budować większego zbiornika, ponieważ rzadko zdarza się sytuacja przekroczenia wyżej wymienionej wartości. 

Należy również pamiętać, że zbyt duże zbiorniki na deszczówkę są niewskazane ze względów bezpieczeństwa. Dlaczego? W przypadku awarii lub bardzo obfitych deszczy, które zdarzają się w Polsce coraz częściej, możliwy jest niedostateczny odpływ wody, co może skutkować zalaniem działki, a nawet terenu sąsiadów. 

Zbiornik betonowy na deszczówkę – czy potrzebujesz pozwolenia?

Polskie prawo budowlane w niejednoznaczny sposób określa zasady dotyczące zgłaszania budowy zbiorników betonowych na terenie własnej działki. Według przepisów wynikających z artykułu 29 ustawy o prawie budowlanym Dz.U.2020.1333 t.j. niektóre przypadki budowy i robót budowlanych nie wymagają uzyskania pozwolenia. W przypadku wymienionych w ustawie prac wystarczy zgłoszenie. W artykule 29 wymienione zostały m.in. sieci wodociągowe, kanalizacyjne i cieplne, oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę, zbiorniki na szambo i kilkadziesiąt innych pozycji. Nie znajdują się wśród nich jednak zbiorniki betonowe na deszczówkę. Wynika z tego jednoznacznie, że budowa odpowiedniego zbiornika do retencji wody wymaga pozwolenia budowlanego, pomimo że budowa szamba o identycznej pojemności musi być jedynie zgłoszona.

Ten fakt jest interpretowany jako luka prawna. Z tym problemem zderzają się jednostki samorządów terytorialnych, a sprawy związane z wątpliwościami dotyczącymi budowy zbiorników niejednokrotnie trafiały na drogę sądową. W 2017 roku zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie – sąd orzekł, że z racji na brak obecności szczelnych zbiorników betonowych na deszczówkę w art. 29 ustawy o prawie budowlanym, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę tego typu zbiornika. Tożsame wyroki były podejmowane również przez inne sądy.  Z uwagi na niejasność przepisów, każdą taką inwestycję związaną z retencją wody warto skonsultować z najbliższym Urzędem Miasta lub Starostwem Powiatowym.

Warto zaznaczyć, że mowa o podziemnych zbiornikach na wodę deszczową, których budowa nie jest realizowana równolegle z budową domu. Jeśli wykonujesz zbiornik podziemny w czasie budowy domu, pozwolenie obejmuje również ten element inwestycji. Naziemne zbiorniki na wodę deszczową również nie wymagają pozwolenia, ponieważ ich montaż nie wymaga prac budowlanych, dlatego to rozwiązanie jest często wybierane chętniej przez osoby decydujące się na zbiorniki naziemne. 

Pozwolenie na budowę zbiornika betonowego na wodę to koszt około 2000 zł. Wysokość tej ceny związana jest przede wszystkim z koniecznością wykonania projektu zbiornika na mapie oraz z kosztami inwentaryzacji po zakończeniu prac. To dodatkowy wydatek, który dla wielu osób może być przeszkodą w podjęciu decyzji o budowie zbiornika podziemnego. O problemie były informowane Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Ministerstwo Klimatu. Ministerstwo twierdzi, że kwestia zdjęcia konieczności uzyskania pozwolenia na budowę zbiorników na deszczówkę ma zostać uregulowana przez tzw. ustawę antysuszową, nad którą obecnie toczą się prace.

Zbiorniki betonowe na deszczówkę SZAMBA MAMUT

SZAMBA MAMUT jest firmą działająca na rynku już od 1992 roku. Wieloletnie doświadczenie w produkcji wyrobów z betonu umożliwia dostarczanie klientom wysokiej jakości zbiorników betonowych na deszczówkę oraz szamb betonowych. Warto zaznaczyć, że wszystkie zbiorniki betonowe oferowane przez firmę SZAMBA MAMUT są certyfikowane, mają ważne atesty i aprobatę techniczną. Docierają do klientów wraz z pełną dokumentacją, a ponadto są objęte gwarancją. Warto nadmienić również, że do stworzenia naszych zbiorników betonowych wykorzystujemy beton najwyższej klasy własnej produkcji i używamy jedynie atestowanych prętów. 

Montaż zbiorników betonowych wykonywany przez firmę również charakteryzuje się wysokim poziom profesjonalizmu. Jako SZAMBA MAMUT dbamy o to, aby na każdym etapie zamówienia nasza współpraca z klientami przebiegała w sposób bezproblemowy. Współpraca z SZAMBA MAMUT to gwarancja w pełni profesjonalnych usług w najniższej cenie – skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się, że to możliwe!