Szamba betonowe są stosowane najczęściej tam, gdzie z różnych powodów nie ma możliwości podpięcia kanalizacji. Mowa między innymi o infrastrukturze mieszkalnej na wsiach lub w odległych punktach miast, gdzie nie dociera lokalna sieć kanalizacyjna. W takich sytuacjach konieczne staje się zamontowanie szamba, czyli bezodpływowego zbiornika na ścieki płynne i stałe. Należy jednak pamiętać, że użytkowanie szamba wymaga dużo większej uwagi i odpowiedzialności niż używanie kanalizacji miejskiej. Eksploatacja zbiornika w nieodpowiedni sposób może skutkować, że powstaną liczne problemy z szambem.
Z czego wynikają problemy z szambem?
Problemy z szambem mogą wynikać z wielu niepoprawnych zachowań domowników. Jednym z najpopularniejszych błędów, które niekorzystnie wpływają na szamba betonowe, jest używanie zbyt mocnych chemikaliów do czyszczenia toalety i odpływów. Niektóre środki czystości używane powszechnie w polskich domach mogą być niebezpieczne ze względu na swoje żrące właściwości chemiczne. W domach podłączonych pod szamba betonowe, problemy spowodowane zbyt mocnymi chemikaliami mogą pojawiać się często, dlatego warto zrezygnować z tego typu środków czystości.
Problemy z szambem mogą wynikać również z wrzucania do toalety nieczystości, które nie powinny się tam znaleźć. Mowa między innymi o środkach higienicznych (podpaski, tampony, pieluchy i tym podobne), niedopałkach papierosów czy sierści zwierzęcej. Tego typu odpady powinny znaleźć się w odpowiednich koszach na śmieci, nie w toalecie. Wrzucanie ich do sedesu podłączonego pod szambo betonowe może skutkować problemami z szambem, takimi jak problemy z przepływem.
Innym typem przyczyn, które stoją za problemami z szambem, są nieodpowiednio często wykonywane przeglądy techniczne sprzętów domowych. Należy pamiętać, że w przypadku domów, które są podpięte pod szamba betonowe, problemy z tym zbiornikiem mogą wynikać m.in. z uszkodzenia pralki, elektrycznej suszarki do ubrań, zmywarki, toalety, prysznica lub wanny… Ze względu na liczbę sprzętów korzystających z wody, które mogą być uszkodzone i powodować problemy z szambem, zaleca się częsty przegląd wszystkich tego typu sprzętów. Cały domowy sprzęt warto sprawdzić minimalnie raz na 2 – 3 lata, a na bieżąco usuwać usterki i reagować na sytuacje, które mogą powodować potencjalne uszkodzenia sprzętów podpiętych pod domową sieć odprowadzającą nieczystości do zbiornika bezodpływowego.
Nieprzyjemny zapach – czy da się go uniknąć w domu, który jest podpięty pod szambo betonowe?
Problemy z szambem niekoniecznie muszą być związane z nieprzyjemnym zapachem. Jednak nieprzyjemny zapach jest częstszy podczas rutynowego opróżniania szamba betonowego. Jest to związane z mechanizmem pracy szambowozu. Sprzęt, który ma na celu usunięcie nieczystości, musi wypompować całą wodę z systemu – również tą znajdującą się w brodzikach, domowych toaletach czy umywalkach. Z tego powodu tworzy się ciśnienie, które sprawia, że w domu może unosić się nieprzyjemny zapach. Tego typu problemy z szambem, nie są niczym alarmującym ani szkodliwym, jednak mogą być uciążliwe dla domowników. Na szczęście można im łatwo zaradzić. Wystarczy zdecydować się na zamontowanie na zbiorniku betonowym komina odpowietrzającego. Tego typu rozwiązanie ułatwi pozbycie się nieprzyjemnego zapachu podczas rutynowego czyszczenia szamba.
Jednak nieprzyjemny zapach może być alarmujący, jeśli stale wydostaje się ze zbiorników, jakimi są szamba betonowe. Problemy tego typu, mogą sugerować zaniedbanie zbiornika – być może stworzył się gruby kożuch tłuszczowy, który może być istotnym źródłem nieprzyjemnego zapachu. Tego typu problemy z szambem są poważne, bo zapach może być wyczuwalny zarówno przez domowników, jak i sąsiadów. Kożuch tłuszczowy tworzy się w warunkach beztlenowych, kiedy nie następuje rozkład ścieków przez naturalnie występujące w szambie bakterie. Aby temu zaradzić, wystarczy zastosować odpowiednie rozwiązanie. Są nim bakterie do szamba, które wspomagają naturalne procesy i sprawią, że zbiornik znów zacznie się samoistnie oczyszczać, a nieprzyjemny zapach zniknie. Tego typu kultury bakterii umożliwiają rozpoczęcie się procesu namnażania się bakterii, które zaczną odżywiać się organiczną materią zgromadzoną w ściekach. Takie preparaty, wsypywać można zarówno bezpośrednio do osadnika, jak i do muszli klozetowej, co ma swoje dodatkowe plusy. Po pierwsze, jest to prostsze i szybsze. Po drugie, sprzyja utrzymaniu w odpowiedniej kondycji całości instalacji – również rur kanalizacyjnych.
Warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków bakteryjnych, bo jeśli w szambie nie będą zachodzić odpowiednie procesy rozkładu materii organicznej, problemy mogą być na tyle duże, że instalacja staje się niesprawna. W takim przypadku mamy do czynienia ze ściekami, które cofają się i wybijają. W takiej sytuacji nie można też spłukać wody w toalecie. Tego typu problemy z szambem są nieprzyjemne i generują duże koszty, dlatego lepiej zaradzić im w porę i na bieżąco stosować odpowiednie preparaty z kulturami bakterii.
Problemy z szambem przy opróżnianiu – jak często opróżniać szambo betonowe?
Problemy z szambem mogą wiązać się także z jego nieodpowiedniego opróżniania. Warto wiedzieć, że obecnie za ewidencję szamb betonowych i innych przydomowych zbiorników odpowiada gmina. Ma prawo kontrolować, czy wywóz nieczystości odbywa się zgodnie z przepisami, dlatego warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich standardów.
Aby opróżnić szambo, należy skontaktować się z odpowiednią firmą asenizacyjną. Warto nie zamawiać szamobowozu w ostatniej chwili, gdyż firma może mieć zbyt wiele zleceń i nie przyjechać na czas. Przepełnienie szamba nie jest przyjemne w skutkach, dlatego warto o to zadbać. Z drugiej strony, zbyt wczesne opróżnianie jest kosztowne, bo płaci się za opróżnianie więcej razy, niż jeśli opróżniany jest pełen zbiornik. Z tego względu warto wyważyć czas, w którym chce się zamówić szambowóz i opróżnić zbiorniki, którymi są szamba betonowe. Problemy związane z czasem opróżnienia można łatwo rozwiązać, montując odpowiedni czujnik zapełnienia. Dzięki temu na bieżąco będziemy znać stan zapełnienia zbiornika.
Problemy z szambem mogą dotyczyć także prozaicznych elementów, takich jak potencjalne zniszczenie trawy i roślin przez wjazd szambowozu na posesję. Z tego względu warto zamontować dodatkowy przewód służący odprowadzaniu ścieków, który ułatwi odprowadzanie ścieków przez szambowóz już z ulicy. Wystarczy zaopatrzyć się w przewód, który z jednej strony będzie można połączyć z szambowozem, a z drugiej zostanie opuszczony na dno zbiornika. To bardzo proste i praktyczne rozwiązanie, które sprawia, że prozaiczne problemy z szambem znikają.