Czyszczenie i opróżnianie szamba betonowego

Czyszczenie szamba nie należy do najprzyjemniejszych prac wykonywanych w domach jednorodzinnych. Jest to jednak koniecznie, aby cieszyć się sprawnym systemem gospodarki odpadami płynnymi. Jeśli szukasz odpowiedniego szamba, zwróć uwagę również na możliwości czyszczenia i odpowiednie akcesoria. Wybieranie szamba ze świadomością tego, jak najlepiej je oczyszczać sprawi, że nie będziesz zaskoczony przez różnego typu nietypowe problemy. Sprawdź ofertę wysokiej jakości zbiorników Szamba Mamut i przeczytaj, jak dokładnie wygląda efektywne oczyszczenie szamba.

Czyszczenie szamba – podstawowe informacje

Szamba betonowe są montowane wszędzie tam, gdzie nie dociera lokalny system kanalizacyjny. Mowa zarówno o domach wiejskich, jak i domkach jednorodzinnych na obrzeżach miast. Przed zamontowaniem szamba obok swojego domu warto poznać sposoby na czyszczenie szamba i wypompowywanie szamba w poprawny sposób. Dzięki temu podczas pierwszego wypompowywania nieczystości obejdziesz się bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Przed przejściem do sposobów na odpowiednie czyszczenie szamba, warto przypomnieć sobie o mechanizmach jego działania. Zbiorniki betonowe na nieczystości płynne i stałe, które nazywamy szambem, opierają swoje działanie na prostym mechanizmie. Wykorzystują po prostu procesy fermentacji. Ze względu na to, że odpady są rozkładane w naturalny sposób, mogą powstawać nieprzyjemne zapachy, a nawet gazy klasyfikowane jako niebezpieczne. Zbyt rzadko czyszczone szambo może być nawet źródłem wydzielania siarkowodoru, który stanowi wysoce niebezpieczny dla człowieka związek chemiczny. Z tego względu, montując na swojej posesji szambo betonowe, trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność i wiedzieć, że konieczne jest regularne opróżnianie szamba oraz czyszczenie szamba. Cena takich usług bywa różna, dlatego warto też wcześniej zapoznać się z cennikiem pobliskich firm asenizacyjnych. 

Należy pamiętać też, że opróżnianie szamba betonowego jest regulowane prawnie. Obowiązek spoczywający na właścicielu może być sprawdzany przez gminę, która jest jednostką z obowiązkiem ewidencji tego typu zbiorników. Z tego względu warto pamiętać nie tylko o regularnym opróżnianiu szamba, lecz także o zachowywaniu wszystkich dotyczących tego dokumentów. Dzięki temu można uniknąć dotkliwej grzywny od gminy.

Odmulanie szamba

Czyszczenie szamba z mułu, to osobny problem, który może występować w każdym gospodarstwie domowym zaopatrzonym w szambo betonowe. Muł zbierający się na dnie i ścianach szamba betonowego, to nieczystości, które utrudniają odpływ płynów z szamba. Sprzyja to powstawaniu bardzo nieprzyjemnych zapachów. Z racji tego, że ten problem może dotykać każdego, kto ma szambo na swojej posesji, warto wiedzieć jak zapobiegać tego typu sytuacjom. Po pierwsze, należy przeprowadzać regularne czyszczenie szamba za pomocą środków bakteryjnych. Występują one m.in. w formie proszku lub tabletek. Można je wrzucać zarówno poprzez właz osadnika, jak i poprzez muszlę klozetową, co sprzyja także utrzymaniu w sprawności całej instalacji odprowadzającej nieczystości. Regularne używanie środków bakteryjnych sprzyja samoistnemu rozkładaniu się materii organicznej dzięki odpowiednim kulturom bakterii. Jeśli zastanawiasz się, czym rozpuścić gęste szambo, preparaty biologiczne będą najpewniej najlepszą odpowiedzią.

Jednak środki tego typu często są niewystarczające, zwłaszcza jeśli konieczne jest już odmulanie szamba. W takiej sytuacji warto zdać się na profesjonalistów i zamówić usługę specjalistycznej firmy dysponującej pompą ssącą. Bardziej tradycyjny sposób, to czyszczenie szamba za pomocą łopaty i wiadra. W takiej sytuacji należy zebrać płynne nieczystości za pomocą wiadra, a następnie przejść do zebrać muł za pomocą łopaty. Tego typu rozwiązanie jest jednak bardzo czasochłonne i sprawdza się jedynie w sytuacji, gdy istniejące na posesji szambo jest płytkie.

Opróżnianie szamba – kiedy wiedzieć, że trzeba to już zrobić?

Częstotliwość opróżniania szamba zależy od wielu czynników. Wśród nich można wymienić między innymi wielkość i pojemność szamba, a także ilość domowników i produkowanych przez nich odpadów. Jeśli zastanawiasz się, jak rzadziej opróżniać szambo, warto spróbować ograniczyć niepotrzebne zużycie wody w gospodarstwie domowym – na przykład dbać o to, aby zmywarka lub pralka nie były włączane, jeśli nie są zapełnione. Jednak niezależnie od tego opróżnianie szamba jest konieczne najczęściej co kilka tygodni. W tym celu należy zadbać o posiadanie zaufanej firmy, której specjalnością jest opróżnianie szamba. Cena tego typu usługi wynosi – w zależności od wielkości szamba oraz miejscowości – najczęściej kilkaset złotych. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, bo firmy często mają zapełnione grafiki, jednak nie należy też zamawiać szambowozu, gdy do zapełnienia szamba jest jeszcze daleko. Aby wybrać najlepsze momenty na opróżnianie szamba, najlepiej zamontować odpowiedni czujnik zapełnienia.

Poza regularnym dbaniem o opróżnianie szamba warto dbać też o to, aby użytkowanie zbiornika nie było niekomfortowe dla domowników. Jednak wypompowywanie szamba skutkuje tym, że zmienia się ciśnienie w domowym systemie odprowadzania nieczystości z toalety czy odpływów. Z tego względu w domu może unosić się wtedy nieprzyjemny zapach. Na szczęście rozwiązanie jest proste. Wystarczy zamontować odpowiedni kominek odpowietrzający szambo. 

Nieużywane szambo – jak je wykorzystać?

W sytuacji, w której miejsce zbiornika na szambo jest zmieniane albo gdy do działki mieszkalnej zostanie pociągnięta sieć kanalizacji miejskiej, stwarza się problem z tym, co zrobić ze starym zbiornikiem. Jedną z dostępnych opcji jest czyszczenie szamba na deszczówkę. Zbiorniki betonowe na szambo dobrze nadają się do zbierania i oczyszczania wody deszczowej, więc to doskonały sposób. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest wtedy bardzo dokładne czyszczenie zbiornika po szambie dezynfekcja szamba jest w takiej sytuacji konieczna, aby do zbieranej wody nie przedostawały się szkodliwe substancje.

Projekt i Realizacja MRSolutions