Jaki czujnik napełniania do szamba?

Czujnik poziomu szamba, to nowoczesne rozwiązanie, które może zdecydowanie poprawić komfort użytkowania szamba. To doskonała alternatywa zwłaszcza dla osób, które mają problem z pilnowaniem terminów i zdarzyło im się zapomnieć o zamówieniu wozu asenizacyjnego na czas. Poza czujnikami poziomu szamba warto rozejrzeć się również za technologią, jaką jest czujnik poziomu wody w zbiorniku na deszczówkę, który w wielu gospodarstwach domowych, może również wyraźnie poprawić komfort użytkowania zbiorników obecnych na działce. Jako SZAMBA MAMUT, sprawdzony producent szamb betonowych i zbiorników na deszczówkę, doskonale wiemy, jak istotne może być zastosowanie odpowiednich czujników.

Czy warto zdecydować się na czujnik napełnienia szamba?

Szamba betonowe, to zbiorniki na nieczystości, które są konieczne wszędzie tam, gdzie nie dociera lokalna sieć kanalizacyjna. Są stosowane m.in. przy domach jednorodzinnych na wsiach oraz na obrzeżach miast. Decydując się na szambo betonowe na swojej działce, należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Należą do nich przede wszystkim dopilnowanie spraw formalnych, takich jak zbudowanie szamba w odpowiedniej odległości od granic działki czy okien oraz drzwi budynków mieszkalnych. Kolejnym istotnym elementem jest wybranie zbiornika o dostatecznej pojemności, który nie będzie sprawiał problemów przy bieżącym wykorzystywaniu. Ogromnie ważne jest również odpowiednio często opróżnianie szamba. Jest to możliwe poprzez zamawianie firmy zajmującej się wywozem nieczystości. Specjalistyczna firma wysyła do klienta wóz asenizacyjny, który przyjeżdża, aby odpompować nieczystości. To bardzo istotne – jeśli szambo nie jest dostatecznie często opróżniane, nie tylko może wydobywać się z niego nieprzyjemny zapach, lecz także niebezpieczne związki chemiczne. Może dojść nawet do uwalniania się siarkowodoru. 

Jednak nie zawsze szambo zapełnia się w tym samym tempie – czasem wystarczy zmniejszone lub zwiększone zużycie wody związane np. z wyjazdem domowników albo przyjazdem gości, aby nie być pewnym, czy już nadszedł czas na opróżnienie zbiornika.

Z tego względu doskonałym zakupem jest czujnik szamba, które będzie informował o tym, że zbiornik na nieczystości zbliża się do napełnienia. Wskaźnik pomiaru szamba pozwala na zachowanie kilkudniowego buforu bezpieczeństwa. Gdy tylko czujnik napełnienia zbiornika na nieczystości informuje o napełnieniu, to znak, aby zamówić usługi firmy zajmującej się wywozem nieczystości. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, jaką jest czujnik do szamba, można doskonale organizować proces gospodarowania nieczystościami i nie martwić się ewentualnymi błędami przy obliczaniu terminów.

Wskaźnik poziomu szamba – jak działa ta technologia?

Czujnik napełnienia szamba opiera się na prostej technologii. Obecnie produkowane czujniki są dostosowane zarówno do nowych zbiorników, jak i tych, które istnieją od dłuższego czasu. Tego typu czujnik napełnienia szamba cechuje się niewielkimi rozmiarami oraz uniwersalnym działaniem. Czujnik szamba bezprzewodowy swoje funkcjonowanie opiera na połączeniu radiowym pomiędzy urządzeniem umieszczonym w zbiorniku na nieczystości (pływak do szamba) a urządzeniem w domu, którym jest sygnalizator napełnienia szamba. Gdy zbiornik jest wypełniony przez nieczystości w dużym stopniu, poprzez komunikację radiową urządzenia łączą się ze sobą. W wielu modelach wtedy na sygnalizatorze zapala się przypisana do tego typu sytuacji dioda. To bardzo prosty i nieinwazyjny sposób sprawdzania poziomu szamba. W użyciu są również bardziej tradycyjne czujniki kablowe. Są niedrogie i proste w montażu, lecz także niezawodne. Z kolei nowoczesny czujnik poziomu szamba wifi powinien spodobać się każdej osobie, która jest zafascynowana współczesnymi technologiami. Tego typu czujnik wystarczy umieścić w zbiorniku betonowym na nieczystości, a jego sygnalizator w niedalekiej odległości od szamba – tak, aby był możliwy przesył danych poprzez wifi. Gdy zbiornik będzie napełniony, niektóre modele wyślą nawet dedykowane powiadomienie na smartfon właściciela. Tego typu technologia okazuje się niesamowicie wygodna i sprawiać, że właściciel szamba w ogóle nie musi myśleć o poziomie jego napełnienia, gdyż otrzymuje dokładne powiadomienie na telefon, który we współczesnym świecie niemal każdy ma cały czas przy sobie.

Wskaźnik poziomu wody w zbiorniku na deszczówkę 

Czujniki do szamba okazują się urządzeniami wielofunkcjonalny. Pozwalają również na zastosowanie w pojemnikach na deszczówkę. SZAMBA MAMUT specjalizują się również w sprzedaży takich zbiorników. Z tego względu gorąco polecamy urządzenia takie jak czujnik poziomu wody w zbiorniku na deszczówkę, gdyż umożliwi to ekonomiczne zarządzanie gospodarką wodną na działce. To możliwe, szczególnie jeśli ktoś decyduje się na rozszerzenie funkcji urządzenia, jakim jest wskaźnik poziomu wody w zbiorniku na deszczówkę. Można łatwo zrobić to za pomocą dodatkowego kabla sygnałowego, co po odpowiedniej konfiguracji może pozwolić np. na automatyczne załączanie pompy wodnej.

Wskaźnik poziomu szamba zwiększa komfort życia!

Czujnik napełnienia zbiornika na nieczystości albo czujnik poziomu wody w zbiorniku na deszczówkę zdecydowanie ułatwia codzienne życie i korzystanie z infrastruktury na swojej działce. W przypadku szamba dzięki czujnikowi już nigdy nie da się zapomnieć o zamówienie wozu asenizacyjnego na czas. To pozwala na uniknięcie wielu kłopotów, takich jak wylewanie się szamba lub jego wzbieranie w domowych sedesach czy brodzikach. Co więcej, wywóz nieczystości na czas zwiększa też bezpieczeństwo. Regularne opróżnianie szamba okazuje się również bardzo korzystne ze względu na zachowanie higieny zbiornika i przedłużenie jego funkcjonowania w dobrym stanie. Z kolei w przypadku wskaźników służących do zbiorników na deszczówkę używanie odpowiedniego wskaźnika pozwala na doskonałe zarządzanie zasobami wodnymi i działania ekologiczne.

Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wybrać czujnik szamba bezprzewodowy, czujnik poziomu szamba wifi, czy może przewodowy, zastanów się nad zaletami każdego z wymienionych. Z pewnością w przypadku czujników przewodowych zaletą jest ich długowieczność. Z kolei czujniki bezprzewodowe i wifi są bardzo praktyczne i nowoczesne, a także pozwalają na najwygodniejszy odczyt poziomu szamba. W przypadku niektórych czujników wifi dochodzi do tego nawet specjalne powiadomienie na telefon komórkowy, o którym wspomniano wcześniej.