Jakie szambo dla 4 osobowej rodziny?

Część osób podczas planowania zagospodarowania działki staje przed dylematem tego, jakie szambo dla 4 osobowej rodziny najlepiej wybrać. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak duże jest zużycie wody przez domowników, co przełoży się na wybór zbiornika o odpowiedniej pojemności. Po dopasowaniu odpowiednich parametrów z łatwością można znaleźć najlepsze zbiorniki betonowe na szambo w sklepie SZAMBO MAMUT. Specjalizujemy się w wykonywaniu najwyższej jakości zbiorników, które z pewnością poradzą sobie z potrzebami czteroosobowej rodziny. 

Gdzie konieczne jest zastosowanie szamba?

Szambo, to zbiornik na nieczystości pochodzące z domowych sprzętów sanitarnych i innych wykorzystujących w swoim działaniu wodę. Mowa zarówno o sedesie, prysznicu, wannie czy brodziku, jak i zlewach, umywalkach, pralce oraz zmywarce. Szamba muszą być zastosowane wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie domowej sieci sanitarnej pod lokalną sieć kanalizacyjną. Sprawdzają się więc przede wszystkim tam, gdzie nie docierają komunalne sieci. Mowa zarówno o wsiach, jak i obrzeżach większych miejscowości, a nawet dużych miast – w niektóre miejsca nie są doprowadzane lokalne sieci kanalizacyjne. 

Ze względu na to, że wiele rodzin z dziećmi decyduje się na zakup działki za miastem i budowę domu jednorodzinnego, często bywa konieczne zainteresowanie się tematem najlepszych szamb. Z tego względu warto wiedzieć, jakie szambo dla 4 osobowej rodziny wybrać, a także jak z niego korzystać i co należy robić, aby dopełniać wszystkich koniecznych formalności.

Jakie szambo dla 4 osobowej rodziny wybrać?

Odprowadzanie nieczystości z domowych urządzeń sanitarnych, jest istotnym tematem dla każdego gospodarstwa domowego. Z tego względu, warto przyjrzeć się kilku najważniejszym aspektom, które wpływają na to, jaki zbiornik betonowy na ścieki najlepiej wybrać. W przypadku pytania o to, jakie szambo dla 4 osobowej rodziny wybrać, konieczne jest zastanowienie się nad wymaganą pojemnością zbiornika. Będzie ona zależeć od tego, ile wody miesięcznie zużywa 4 osobowa rodzina, jak również od tego, ile urządzeń będzie podłączonych pod domową sieć. 

Ile wody zużywa 4 osobowa rodzina?

Odpowiedź na pytanie o to, ile wody miesięcznie zużywa 4 osobowa rodzina i jakie szambo na 4 osoby w związku z tym wybrać nie jest skomplikowana. Wystarczy obliczyć miesięczne zużycie wody dla czteroosobowej rodziny na podstawie tego, ile wody zużywa statystyczny Polak. Przyjmuje się wartości od 2.5 do 3.0 metra sześciennego na osobę w skali miesięcznej, co przy czteroosobowej rodzinie daje od 10 m3 do 12 m3 w skalu miesiąca. To oznacza, że statystyczna polska rodzina, która chce oczyszczać szambo raz w miesiącu, powinna wybrać szambo o pojemności od 10 m3 do 12 m3. Jednak te wartości mogą różnić się w zależności od rodziny, sposobu użytkowania wody oraz częstości odprowadzania szamba. Jeśli wywóz nieczystości ma odbywać się co 2 – 3 tygodnie, szambo może mieć z powodzeniem również około 8 m3. Z kolei w domach, gdzie następuje specyficznie duże zużycie wody, warto przeliczyć zużycie wody i wybrać większą wielkość szamba. To, ile wody zużywa 4 osobowa rodzina jest uzależnione też od tego, jak częste są np. cykle pralki. 

O czym jeszcze warto pamiętać po decyzji o zastosowaniu szamba na swoim terenie?

Pod względem formalnym należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Szambo, które najpewniej będzie używane przez czteroosobową rodzinę, musi znajdować się w odległości minimum 15 metrów od ujęcia wody pitnej. Kolejnym wymogiem jest to, że musi być oddalone o co najmniej 5 metrów od okien i drzwi budynku mieszkalnego, a także co najmniej 2 metry od granicy działki oraz drogi. Z kolei odległość od przewodów elektrycznych musi wynosić co najmniej 0.8 metra. Dzięki spełnieniu tych warunków możliwe jest użytkowanie szamba w pełni bezpieczny sposób. Jednak wartości te dotyczą zbiorników na szambo o wielkości do 10 m3. Jeśli szambo jest większe, zmieniają się również obostrzenia formalne.

Jeśli szambo jest ujęte w planie zagospodarowania działki w czasie budowy domu, nie trzeba uzyskiwać dodatkowych pozwoleń na tego typu instalację. Jednak warto pamiętać o tym, że jeśli w planie zagospodarowania nie został wskazany tego typu zbiornik na nieczystości, należy zgłosić plan budowy szamba w Starostwie. Jeśli szambo ma dysponować pojemnością większą niż 10 m3, należy też uzyskać odpowiednie pozwolenie na budowę.

Warto pamiętać też o szczegółach związanych z opróżnianiem szamba. Zastanawiając się nad tym, jakie szambo na 4 osoby wybrać, należy pamiętać o tym, żeby zadbać o dodatkowe udogodnienia. Dobrą praktyką jest zainwestowanie w czujnik napełnienia szamba, który będzie informował domowników o tym, kiedy nastąpi czas na odbiór nieczystości. Zdecydowanym ułatwieniem może być też zamontowanie specjalnego przewodu, którego jeden koniec będzie umieszczony na dnie zbiornika, z kolei drugi pozwoli na szybkie podłączenie do wozu asenizacyjnego. To pozwoli na bardzo proste odbieranie nieczystości przez firmę zajmującą się wywozem odpadów bez wjazdu wozu na teren działki – dzięki przewodowi odbiór nieczystości może odbywać się z ulicy. To z kolegi zdecydowanie ułatwia logistyczne organizowanie odbioru nieczystości, a także sprawia, że wóz anisezacyjny nie zniszczy roślinności na działce. Dodatkowym udogodnieniem, o którym warto pamiętać zastanawiając się jakie szambo dla 4 osobowej rodziny wybrać jest kominek odpowietrzający szambo, umożliwiający niwelowanie nieprzyjemnych zapachów.