Jakie zapotrzebowanie na wodę dla domu jednorodzinnego

Woda jest jednym z najbardziej użytkowanych przez człowieka surowców. Zużywa się ją codziennie, nawet nie myśląc o tym, jakiej ilości wody wymagają poszczególne, codzienne czynności. Mając na uwadze własne finanse, lecz także kondycję środowiska naturalnego, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można ograniczyć nieco zużycie wody w swoim domu. To szczególnie ważne, gdy żyje się w domu jednorodzinnym – jak się okazuje, kilkuosobowa rodzina generuje zużycie wody w domu na poziomie kilkuset litrów wody na dobę.

Zapotrzebowanie na wodę – dom jednorodzinny. Co składa się na zapotrzebowanie?

Zapotrzebowanie na wodę dla domu jednorodzinnego jest bardzo istotnym elementem ogólnych kosztów utrzymania każdego gospodarstwa domowego. Na co dzień wiele osób, nie zwraca uwagi na to, jak wiele domowych czynności byłoby zupełnie niemożliwych bez użycia wody. Mowa np. o zmywaniu naczyń lub używaniu zmywarki, używaniu pralki, sprzątaniu… Jednym z ważniejszych zastosowań wody w gospodarstwach domowych, są również korzystanie z toalety, zlewów, pryszniców czy wanien. Warto mieć świadomość, jak dużo wody zużywa się podczas zabiegów niezbędnych do utrzymywania higieny. Najczęściej podaje się, że podczas zwykłego prysznica zużywa się około 15 litrów wody na minutę, z kolei rutynowa kąpiel w wannie to ok. 150 – 200 litrów wody. Mycie zębów, zużywa średnio ok. 19 litrów. Z kolei mycie rąk bez zakręcania kurka, skutkuje zmarnowaniem nawet 3 litrów wody w ciągu 30 sekund. Wśród wyżej wymienionych sprzętów sanitarnych i urządzeń również inne zużywają sporo wody. Jeden cykl zmywania w zmywarce skutkuje zużyciem od 8 do 14 litrów. Z kolei w czasie jednego prania, pralka pobiera średnio 45 litrów wody. 

Zapotrzebowanie wody w domu jednorodzinnym, rośnie wraz z ilością domowników oraz częstością wykonywania przez nich poszczególnych czynności wymagających użytku wody.

Zapotrzebowanie na wodę występuje również podczas gotowania. Do tego, każdy człowiek powinien przyjmować około 2 litry wody dziennie, aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak w porównaniu z celami sanitarnymi, gotowanie i spożywanie wody są jedynie niewielkim ułamkiem ogólnego zużycia wody w gospodarstwie domowym. Znając te szczegóły, warto zastanowić się nad tym, jakie może być zapotrzebowanie na wodę dla domu jednorodzinnego.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę

Szacuje się, że każda osoba zużywa dziennie około 100 litrów wody. Niekiedy podaje się wartości od 80 do czasem aż do 150 litrów dziennie na osobę. Dodatkowo gospodarstwo domowe, mogą obciążać sprzęty pobierające bardzo dużą ilość wody, takie jak np. wanna z wbudowanym systemem hydromasażu. Tego typu udogodnienia mogą bardzo mocno wpływać na ogólne zużycie wody w domu. Zakładając jednak, że przyjęta zostaje wartość 100 litrów na osobę w ciągu doby, czteroosobowa rodzina ma dzienne zapotrzebowanie na wodę na poziomie 400 litrów. 

Średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym

Jeśli dzienne zapotrzebowanie na wodę dla czteroosobowej rodziny w domu jednorodzinnym kształtuje się na poziomie ok. 400 litrów na dobę, to można z łatwością obliczyć zapotrzebowanie na wodę w domu jednorodzinnym. M3, czyli metr sześcienny. Jest to jednostka, w której podawane jest najczęściej miesięczne zapotrzebowanie gospodarstw domowych na wodę. Po przyjęciu przelicznika 400 litrów na dobę, średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym w skali miesięcznej plasuje się na poziomie 12000 litrów, czyli 12 m3. To oznacza również, że średnie zużycie wody na osobę wyniosłoby 3m3.

Jednak nie są to wartości uniwersalne. Jak wspomniano wyżej, wiele zależy od rodzaju sprzętów używanych w domu, jak również od tego, czy domownicy przykładają uwagę do tego, jakie jest zużycie wody w domu. Wartość, którą osiąga zapotrzebowanie na wodę dla domu jednorodzinnego, zależy również od liczby osób zamieszkałych w gospodarstwie domowym.

Zużycie wody w domu – jak je ograniczać?

Średnie zużycie wody na osobę w Polsce jest z reguły niższe niż w krajach zachodnich, jednak ilość wody, którą zużywamy na co dzień, wciąż robi wrażenie. Z tego względu warto poznać sposoby umożliwiające ograniczenia zużycia wody w gospodarstwie domowym. Warto pamiętać, że zasoby wodne są ograniczone. Z tego względu w perspektywie wieloletniej zużycie wody w domu na poziomie takim, jak dzisiejszy będzie niemożliwe. Już teraz warto postawić na ekologiczne rozwiązania, które są korzystne nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz także dla portfela. Dzięki odpowiednim radom, średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym może spaść i zdecydowanie obniżyć koszt, który comiesięcznie ponosi się w opłatach za wodę dla swojego gospodarstwa domowego.

Wśród najbardziej ogólnych porad na ten temat można spotkać się m.in. z zamienieniem częstych kąpieli w wannie, na korzyść pryszniców, a także dokręcanie cieknącego kranu czy zakręcanie wody podczas mycia zębów lub rąk. Jednak tak podstawowe sposoby nie wystarczą, jeśli ktoś chce odczuć realną różnicę – zauważyć ją można, patrząc na comiesięczne średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym. 

Aby naprawdę to zauważyć, warto zainwestować w odpowiedni zbiornik na szambo oraz zbiornik na wodę deszczową. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o dobór szamba o odpowiedniej dla potrzeb domowników wielkości. Zbyt małe szambo może grozić wylaniem lub zbyt częstą koniecznością opróżniania. Z kolei w przypadku zbiorników betonowych na deszczówkę, odpowiedni zakup umożliwia zagospodarowanie wody pochodzącej z opadów w swoim gospodarstwie domowym, a co za tym idzie, znaczną oszczędność zużycia wody i obniżenie kosztów. Decydując się na zbiornik na deszczówkę lub szambo, warto sprawdzić ofertę SZAMBO MAMUT. 

Szczelność szamba umożliwia oszczędzanie wody

Dostępne w SZAMBO MAMUT zbiorniki na nieczystości, charakteryzują się mnogością ważnych cech. Z pewnością należy do nich m.in. niezwykła szczelność. Jeśli zbiornik na nieczystości jest nieszczelny, to zużycie wody stale się zmienia, a poza tym częstsza jest też konieczność wywozu nieczystości. Dzieje się tak ze względu na przenikanie do zbiornika wód gruntowych bądź opadowych. Takie sytuacje są nieprzyjemne w skutkach, mogą spowodować np. wylanie się szamba. Z tego względu należy postawić na sprawdzoną markę i skorzystać z naszej bogatej oferty szamb, doskonale dostosowanej do potrzeb i oczekiwań współczesnego klienta. Betonowe zbiorniki SZAMBA MAMUT do najlepszy wybór dla każdego, kto dba o to, aby średnie zużycie wody nie było zbyt duże i ma na uwadze wszystkie problemy, które wynikają z powiązanych z szambem na swojej działce kwestii.