Przygotowując się do zagospodarowania działki budowlanej albo jej unowocześnienia, wiele osób decyduje się na szambo na działce. Osoby te, zastanawiają się również, czy na szambo trzeba mieć pozwolenie na budowę. Przed przystąpieniem do wyboru i montażu szamba obok swojego domu jednorodzinnego warto sprawdzić, jak w 2022 roku wyglądają przepisy związane ze zgłaszaniem budowy szamba oraz innymi wymaganymi warunkami formalnymi. Przepisy 2022 nie różnią się na szczęście diametralnie od tych obowiązujących w poprzednich latach.
Szambo na działce
Szambo na działce, to podstawowy element, który jest konieczny wszędzie tam, gdzie nie dochodzi lokalny system kanalizacyjny. Decydując się na szambo jako zbiornik na nieczystości, należy pamiętać o kilku znaczących kwestiach. Pierwszą z nich jest dostatecznie częste opróżnianie zbiornika na nieczystości, tak aby szambo nie wylewało i nie powodowało zanieczyszczeń środowiska. Kolejnym kluczowym aspektem, dzięki któremu szambo na działce może funkcjonować, jest dopełnienie wszystkich istotnych formalności, między innymi pozwolenie na szambo.
Pozwolenie na szambo – kiedy jest potrzebne?
Pozwolenie na budowę szamba jest konieczne, jeśli zbiornik na nieczystości ma mieć pojemność większą niż 10 m3. Przed wystąpieniem o pozwolenie należy odpowiednio się przygotować i dokładnie określić z wykorzystaniem planu zagospodarowania działki, w jakim miejscu miałoby znaleźć się szambo. Poza tym ważnym wymogiem formalnym jest również to, aby dostarczyć do jednostki wydającej pozwolenie także szczegółowy opis techniczny szamba, które ma zostać wybudowane na działce. Po dostarczeniu kompletu dokumentów proces wydawania pozwolenia trwa około 2 miesiące. Warto pamiętać o tym wymogu prawnym, aby nie znaleźć się w sytuacji, którą jest budowa szamba bez pozwolenia. Jaka kara czeka osoby, które się na to decydują? Samowola budowlana skutkuje wysoką grzywną, dlatego lepiej złożyć dokumenty i uzyskać pozwolenie na budowę szamba.
Zgłoszenie budowy szamba 2022
Szambo bez pozwolenia również jest możliwe do zbudowania, jeśli jego pojemność nie przekracza 10 m3. Nie jest jednak możliwe szambo bez zgłoszenia. Każdą budowę szamba należy zgłosić do gminy za pomocą prostego, ogólnodostępnego wniosku. Następnie Urząd Gminy ma 30 dni na wydanie decyzji odmownej. Brak odpowiedzi traktowany jest równorzędnie z odpowiedzią pozytywną, więc po ustawowym czasie, można przystąpić już do prac, niezależnie czy uzyskało się komunikat ze strony urzędu na szambo. Przepisy 2022 – w ramach podsumowania – pozwalają na szambo bez pozwolenia, ale nie umożliwiają samowoli budowlanej, którą byłaby budowa szamba bez zgłoszenia. Jednak uzyskanie zgłoszenia jest bardzo proste i nie wymaga dużej liczbie dokumentów.
Jak dowiedzieć się, jaka pojemność szamba jest konieczna?
Zgłoszenie budowy szamba 2022 lub uzyskanie pozwolenia na szambo zależy od tego, jakiej pojemności jest zbiornik na nieczystości. Przekłada się to na to, że w czasie wyboru szamba trzeba podjąć odpowiednią decyzję, bo wiążą się z tym odmienne ścieżki formalne. Wymagana pojemność szamba jest zależna od liczbie domowników i zużywanej przez nich wody oraz częstości planowanego wywozu nieczystości. Dwu – lub trzyosobowa rodzina z łatwością może korzystać ze zbiornika, którym jest szambo na zgłoszenie o pojemności mniejszej niż 10 m3. Z kolei już czteroosobowa rodzina może potrzebować szamba nawet o wielkości 12 m3, na które należy uzyskać pozwolenie. Wiąże się to z tym, że średnio podaje się, że zużycie wody na każdą osobę w gospodarstwie domowym to ok. 100 litrów dziennie.
Zbiornik na deszczówkę. Przepisy 2022
Sytuacja prawna podobnie przedstawia się, gdy omawiany jest nie zbiornik na nieczystości, a zbiornik na deszczówkę. Przepisy 2022 zakładają, że zbiorniki o pojemności do 10 m3 nie wymagają pozwolenia, a jedynie zgłoszenia robót. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy chodzi o większy zbiornik na deszczówkę. Pozwolenie jest wymagane na zbiorniki o większej pojemności i podobnie jak w przypadku szamba, należy zebrać odpowiednie dokumenty. Wśród ważnych kwestii formalnych, warto wymienić również wymaganą odległość zbiornika na deszczówkę od granicy działki. Należy dopilnować, aby zbiornik umiejscowić min. 2 metry od tej granicy.
Szambo – odległości od innych rzeczy na działce wymagane w 2022 roku
Ważne jest też to, jak oddalone będzie szambo od granicy działki. Już na etapie, gdy składane jest zgłoszenie budowy szamba, warto mieć dokładnie przemyślane jego umiejscowienie. Wśród wymaganych odległości należy odmierzyć odpowiednią odległość szamba od studni, odległość szamba od domu oraz odległość szamba od granicy działki. 2022 to rok, w którym przepisy na ten temat nie zmieniły się diametralnie. W przypadku zbiorników o pojemności do 10 m3 wymagane odległości, to 5 metrów od drzwi i okien zabudowy mieszkalnej, oraz 2 metry od działki sąsiedniej lub ulicy. Warto podkreślić, że to wartości stosowane w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej – tam, gdzie najczęściej stosuje się szambo. Odległości 2022 szamba od innych zabudowań, nawet jeśli to zbiornik o pojemności do 10 m3, są większe. Jeśli infrastruktura ściekowa dotyczy innej niż wyżej wymienione zabudowy, odległość studni od szamba oraz szamba od okien i drzwi budynków mieszkalnych, musi wynosić 15 m, aby bezpiecznie można było zamontować szambo. Ile od granicy działki należy umieścić je w takim przypadku? Ta wartość to 7,5 metra. Planujesz zbiornik o pojemności od 10 m3 do 50 m3? Tutaj przepisy są jeszcze inne, ale również regulują, jak daleko od zabudowań musi być szambo. Odległości w tym przypadku muszą wynosić 30 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych, 7.5 m od działki sąsiedniej i 10 m od ulicy lub ciągu pieszego. Z kolei szamba o pojemności przekraczającej 50 m3 podlegają indywidualnym regulacjom.