Jakie szambo na działkę?

Niewielka działka – spokojnie miejsce zlokalizowane z dala od zatłoczonego miasta, zakorkowanych ulic i nieustannie obleganych centrów handlowych. Brzmi jak idylla, ale takie usytuowanie ma również i minusy, wśród których wymienić trzeba brak – lub słaby dostęp do kanalizacji. Dlatego tak ważne jest, aby przed budową domku rekreacyjnego, zastanowić się, jakie szambo na działkę wybrać, gdzie je zlokalizować i jak prawidłowo opróżniać nieczystości. Przeczytaj nasz artykuł, a uzyskasz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Podpowiemy Ci, jakie szambo będzie najlepsze do Twojego domku letniskowego.

Czym jest szambo?

Zacznijmy od tego, czym jest szambo. To nic innego jak, z reguły bezodpływowy, zbiornik na ścieki. Rozwiązanie to wybierane jest wtedy, jeśli nie ma możliwości podłączenia danego budynku do sieci kanalizacyjnej, a taki problem często mają właściciele niewielkich działek, na których umieszczone są domki letniskowe i rekreacyjne. Wśród podstawowych rodzajów podziemnego zbiornika na nieczystości wymienić trzeba szamba betonowe – najczęściej montowane z gotowych prefabrykatów oraz plastikowe – zwykle zrobione z tworzywa sztucznego. Oprócz tego wyróżniamy szamba jednokomorowe, które mają bardzo prostą budowę. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z jednej komory i uzupełniającego konstrukcję kominka rewizyjnego. Alternatywę dla nich stanowią szamba dwukomorowe, inaczej określane jako przelewowe. W odróżnieniu od poprzedników, taki zbiornik ma przegrodę, która zatrzymuje najbardziej problematyczne zanieczyszczenia. Przesiewane są one w pierwszej komorze, dzięki czemu do drugiej trafiają wyłącznie płynne ścieki.

Szambo na działkę – gdzie je umieścić?

Budowa szamba na działce rekreacyjnej, zresztą tak jak na każdej innej posesji, podlega przepisom prawa. Oznacza to, że planując ją, musisz wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale również – a w zasadzie przede wszystkim – odgórne wytyczne. Według nich standardowe szambo o pojemności do 10 metrów sześciennych powinno być usytuowane minimum 5 metrów od okien i drzwi budynku, 1,5 metra od rurociągów gazowych i wodnych, przynajmniej 2 metry od sąsiedniej posesji, a także 0,8 metra od przewodów elektrycznych. Ponadto nie może ono znajdować się również blisko ulicy czy chodnika – w tych przypadkach dystans wynosi 2 metry. Oprócz tego szambo musi być umieszczone w co najmniej 15 metrowej odległości od studni dostarczającej wodę zdatną do picia. Co ważne, szambo o większej pojemności wymaga zachowania większego dystansu od wymienionych wyżej obiektów.

Szambo do domku letniskowego – jakie będzie najlepsze?

Kiedy wiesz już, w którym miejscu na Twojej działce będzie znajdować się szambo, pora dobrać najbardziej odpowiedni rodzaj tego zbiornika. Obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są szamba betonowe. Stosunkowo tanie, łatwo dostępne, a także niemal bezawaryjne cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów. Decydując się na taki model, szukaj wśród ofert sprawdzonych i rzetelnych firm – najlepszym przykładem jest producent szamb betonowych Mamut, który potwierdza jakość swoich artykułów uzyskanymi certyfikatami, atestami oraz aprobatą techniczną. Alternatywą są o wiele rzadziej instalowane zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Spośród takich modeli możesz wybrać na przykład małe szambo ekologiczne na działkę, ale w tym przypadku, jeśli zdarzy się awaria, o wiele trudniej będzie Ci znaleźć fachowca, który się z nią upora – a to dlatego, że rozwiązanie to jest w Polsce wciąż jeszcze mało popularne. Oprócz zastosowanego materiału, szamba różnią się między sobą również ilością komór. Jeśli masz małą działkę, najlepszym wyborem będzie zbiornik z jedną komorą – tańszy i zajmujący niewiele miejsca. Natomiast szamba dwukomorowe wymagają o wiele większej powierzchni i można je usytuować wyłącznie na terenach suchych.

Jak zrobić szambo na działce rekreacyjnej? Od czego zacząć?

Przede wszystkim wybierz odpowiednią wielkość zbiornika. Jak to zrobić? Spisz stan licznika na wodę, a potem ponownie odczytaj go po upływie 2 tygodni i od otrzymanej wartości odejmij 10%. W ten sposób otrzymasz przybliżoną ilość wytwarzanych na Twojej posesji ścieków. Przyjmuje się, że dorosły zużywa około 3 metrów sześciennych wody miesięcznie, a 90% z tego trafia do szamba lub kanalizacji. Jeśli znasz te dwie wartości, możesz oszacować, jaka pojemność szamba będzie najbardziej odpowiednia na Twojej działce. Pamiętaj przy tym, że zbyt mały zbiornik będziesz musiał często opróżniać, co nie jest ani wygodne, ani ekonomiczne.

Jeśli planujesz instalację szamba na działce rekreacyjnej, z pewnością zastanawiasz się, czy potrzebujesz do tego pozwolenia. Odpowiedź jest prosta – nie, zbiorniki na nieczystości o pojemności do 10 metrów sześciennych, które zwykle instaluje się w takich miejscach, nie wymagają żadnych zatwierdzeń. Budowę szamba musisz jedynie zgłosić w starostwie lub innym, właściwym organie administracji publicznej. Jeśli w ciągu 30 dni nie zostanie zgłoszony sprzeciw, możesz rozpoczynać prace. A te musisz zacząć od przygotowania wykopu. Po pierwsze pamiętaj, żeby zachować odległości od studni, ulicy czy działki sąsiada. Równie istotne jest, aby wykop nie znajdował się zbyt daleko od domu, bo może prowadzić to do ochładzania ścieków, a co za tym idzie zmniejszać drożność rur. Co jeszcze jest istotne? Wykop powinien być wystarczająco głęboki i umiejscowiony na twardym podłożu. Zadbaj o to, aby jego dno było wypoziomowane. Aby uniknąć obsunięcia się ścian wykopu, wykonaj go niedługo przed umiejscowieniem w nim szamba.

Jak prawidłowo opróżniać szambo na działce?

Będąc właścicielem szamba na działce rekreacyjnej, musisz je regularnie opróżniać. Pamiętaj, aby zlecać usuwanie nieczystości firmom mającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i wywóz ścieków. Wtedy będziesz mieć pewność, że trafią one do oczyszczalni, a nie do wód gruntowych. Zbyt rzadkie opróżnianie zbiornika może prowadzić do jego przepełnienia, a to skutkuje przedostawaniem się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów. Mało tego – takie nieczystości to również zagrożenie dla środowiska. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Systematycznie sprawdzaj szczelność szamba oraz aplikuj do niego specjalne kultury bakterii – to wystarczy, aby zbiornik działał bez zarzutu i oczyszczał nieczystości na Twojej działce przez długie lata.