Szambo dwukomorowe – jak działa?

Budujesz dom na terenie, na którym nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej? Twoim obowiązkiem, jako właściciela działki, jest instalacja szamba, bez którego odprowadzanie nieczystości z gospodarstwa domowego będzie niemożliwe. Do wyboru masz kilka rodzajów tego typu zbiorników. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się praktyczne szamba dwukomorowe. Co wyróżnia je od pozostałych rozwiązań? Co to jest szambo dwukomorowe, jak wygląda i na jakiej zasadzie działa? Dlaczego warto zdecydować się właśnie na nie? Jako producent szamb betonowych znamy odpowiedzi na te, a także podobne pytania. Wszystkie te kwestie wyjaśniamy w artykule poniżej.

Co to jest szambo dwukomorowe? Jak wygląda taki zbiornik?

To podziemny zbiornik, do którego odprowadzane są nieczystości pochodzące z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Jak wygląda szambo dwukomorowe? To ekologiczna oraz bezpieczna konstrukcja, która jak sama nazwa wskazuje, ma dwie komory. Od siebie oddziela je przegroda przelewowa wsunięta między szyny, które umiejscowione są na ścianach bocznych zbiornika. Z zewnątrz od szamba jednokomorowego różni je jedynie wygląd płyty górnej, która ma nie jeden, a dwa otwory rewizyjne. Co ważne, każdy taki zbiornik powinien być uzupełniony również o dwa kominki rewizyjne. Pamiętaj o tym, bo jeśli firma, na której usługi się zdecydowałeś, nie chce Ci ich dostarczyć, zbiornik nie będzie miał przyznanej gwarancji.

Jak działa szambo dwukomorowe? Przegroda blokuje ściekom w stałej postaci możliwość przedostania się drugiej komory – w tej znajdują się tylko płynne substancje, a pożyteczne grzyby i bakterie rozkładają obecne w ściekach związki organiczne. To dzięki nim woń pochodząca ze zbiornika dwukomorowego jest o wiele mniej intensywna od tej, które wydzielają szamba jednokomorowe. Oddestylowane ścieki z drugiego zbiornika za pomocą otworów drenażowych odprowadzane są do przygotowanego gruntu.

Po co instalować szambo dwukomorowe? Jakie są zalety tego rozwiązania?

Szamba betonowe to najpopularniejsze rozwiązanie wybierane przez właścicieli działek, na których nie ma możliwości przyłącza do ogólnej kanalizacji. Nic w tym dziwnego – przede wszystkim są szczelne, a to zapobiega przedostawaniu się ścieków do środowiska. Ponadto są ciężkie, a co za tym idzie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Jak wyżej zaznaczyliśmy, decydując się na nie, możesz wybrać pojedynczy zbiornik lub szambo dwukomorowe. To drugie jest znacznie praktyczniejsze. A to za sprawą przegrody, dzięki której nieczystości o większej masie pozostają w pierwszej komorze urządzenia. Do drugiej trafią tylko płynne ścieki – te można dodatkowo oczyścić florą bakteryjną, aby potem wydostały się z szamba przez otwory drenażowe do gruntu albo rowu melioracyjnego. Musisz jednak pamiętać, że ten powinien być suchy oraz chłonny. Na tym nie kończą się zalety tego rozwiązania. Szamba dwukomorowe są również tańsze w eksploatacji. Dlaczego? Ponieważ im więcej komór ma zbiornik, tym rzadziej musisz go opróżniać – zgromadzone w nim nieczystości są segregowane przez funkcjonalną przegrodę. To nie wszystko – takie szambo jest również proekologiczne. A to dlatego, że pozwala na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak poprawnie zainstalować szambo dwukomorowe?

Zacznij od upewnienia się, że taka instalacja jest możliwa na Twojej działce. Jak już zaznaczyliśmy, istotne jest to, aby teren, na którym ma znajdować się szambo tego typu był suchy. Takie rozwiązanie na pewno nie sprawdzi się na obszarach podmokłych, gdzie okresowo lub stale występują podtopienia albo utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Oprócz tego powinieneś wiedzieć, że szambo dwukomorowe najlepiej zlokalizować na dużej działce, ponieważ zbiornik ten wymaga więcej powierzchni niż jego odpowiednik wyposażony tylko w jedną komorę. Ponadto potrzebne może być uzyskanie odpowiedniego pozwolenia z gminy. Jeśli jako inwestor zdecydowałeś się na instalację zbiornika o pojemności większej niż 10 metrów sześciennych, musisz zgłosić jego budowę do odpowiedniej jednostki administracyjnej, a do wniosku dołączyć precyzyjny opis techniczny i plan zagospodarowania działki. Najlepiej też, jeśli dokładnie określisz, w którym miejscu na działce ma znajdować się szambo. A to nie powinno być zlokalizowane w pobliżu drzew i krzewów, które mogłyby je uszkodzić. Warto również zaplanować inwestycję tak, aby dojazd wozu asenizacyjnego do zbiornika nie był utrudniony. Jeśli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia inwestycji, gmina nie zgłosi sprzeciwu, możesz rozpoczynać prace. Pierwszym etapem jest przygotowanie wykopu z dnem, które powinno być precyzyjnie wypoziomowane oraz wzmocnione. Należy również zadbać o odpowiedni spadek rury odprowadzającej ścieki – po jej podłączeniu konstrukcję uzupełnia się o kominki inspekcyjne. Na koniec musisz zadbać o zakopanie wykopu.

Jak wybrać optymalną pojemność szamba dwukomorowego?

Niezależnie od tego, czy wybrałeś pojedyncze, czy dwukomorowe szambo, musisz dobrać najbardziej optymalną pojemność zbiornika do Twojego domu. Szacuje się ją na podstawie ilości zanieczyszczeń, które generowane są w danym gospodarstwie domowym. Przyjmuje się, że w ciągu 2 tygodni jeden użytkownik zużywa maksymalnie 150 litrów wody, z czego około 90% to nieczystości pochodzące z domowej kanalizacji. Jakie szambo będzie więc najbardziej odpowiednie dla czteroosobowej rodziny, która mieszka w domu jednorodzinnym? Wystarczający powinien być standardowy zbiornik, czyli taki o pojemności od 10 do 12 metrów sześciennych. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Istotna jest także pojemność pojazdu asenizacyjnego, który wywozi ścieki. Pamiętaj, że zbyt mały zbiornik wymaga częstszego opróżniania. Zwróć również uwagę, że płacisz za liczbę kursów, a nie za ilość odebranych z Twojego gospodarstwa domowego nieczystości. Dzięki wszystkim tym danym łatwiej będzie Ci wybrać szambo dwukomorowe o najbardziej odpowiedniej objętości.