Czy szambo powinno być szczelne? To pytanie retoryczne. Oczywiście, że tak! Szczelne szambo to podstawowy warunek do tego, aby ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych były odprowadzane prawidłowo. Przeciekający zbiornik niesie za sobą jednak o wiele więcej negatywnych skutków. Nieszczelne szambo fatalnie wpływa na środowisko, a za jego zbyt rzadkie lub nieprawidłowe opróżnianie właścicielowi posesji grożą poważne konsekwencje prawne. Jak użytkować i dbać o ten podziemny zbiornik, aby nie tylko był sprawny, ale przede wszystkim bezpieczny dla domowników i środowiska? Jakie warunki musi spełniać szczelne szambo? Jako producent szamb betonowych Mamut wyjaśniamy wszystkie te kwestie w artykule poniżej.
Szczelne szambo – kiedy możesz je wybudować?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku szambo można wybudować na działce, która nie może zostać podłączona do sieci kanalizacyjnej. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jakie? Zbiornik tego rodzaju nie może zostać zainstalowany na terenach, które podlegają szczególnej ochronie środowiska, jak też w miejscach narażonych na powodzie. Na tym nie koniec – musisz również pamiętać, że szambo o standardowej pojemności dla domów jednorodzinnych, czyli 10 metrów sześciennych, powinno znajdować się minimum 5 metrów od drzwi i okien pomieszczeń, które przeznaczone są do użytkowania przez ludzi oraz magazynów żywności. Ponadto zbiornik musi być zlokalizowany przynajmniej 2 metry od sąsiedniej posesji, drogi czy chodnika.
Szczelne szambo – jakie warunki musi spełniać?
Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Szczelne szambo to takie, które ma nieprzepuszczalne dno i ściany oraz przykrycie wyposażone w otwór umożliwiający sprawne usuwanie oraz wywożenie ścieków. Równie istotny jest solidnie wykonany system odpowietrzenia – powinien on znajdować się minimum 0,5 metra nad poziomem danego terenu. Jeśli chcesz spełnić te warunki, zdecyduj się na szamba betonowe. Dlaczego? Zbiorniki te są szczelne oraz bezpieczne. Najlepiej kupić takie szambo u sprawdzonego producenta i zadbać o prawidłowy montaż zbiornika, a także wykonanie fachowej izolacji.
Rodzaje szamb – które wybrać, aby działało bezawaryjnie oraz było szczelne?
Zbiorniki służące do odprowadzania ścieków z domów jednorodzinnych dzielą się nie tylko ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, ale również ilość komór, jaka się na nie składa. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są szamba jednokomorowe. Ich największe zalety to wytrzymałość oraz długoletnie działanie. Mają prostą, ale przemyślaną konstrukcję, a ponadto są dostępne w wielu wariantach pojemności do wyboru. Dzięki użyciu betonu cechuje je również solidność. Takie model to zdecydowanie dobry wybór, jeśli chcesz, żeby Twoje szambo spełniało swoją zasadniczą funkcję, czyli było szczelne.
Innym rodzajem podziemnych zbiorników do usuwania nieczystości z gospodarstw domowych są szamba dwukomorowe. Ich przewagę nad wspomnianymi wcześniej zbiornikami z jedną komorą, stanowi możliwość odseparowania zanieczyszczeń gęstych od wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu część ścieków może zostać odprowadzona do gruntu. Zbiorniki te również są wykonane z betonu, dlatego są bardzo wytrzymałe i wodoszczelne. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje szambo posłuży Ci przez lata, najlepiej zdecyduj się na model z certyfikatem i atestem.
Nieszczelne szambo – groźne konsekwencje
Szambo szczelne, a także regularne opróżnianie zbiornika to podstawowe warunki, jakie musi spełnić każdy właściciel takiej instalacji. Jak już wyżej zaznaczyliśmy, jeśli zaniedbasz którąś z tych kwestii, musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi? Po pierwsze, ścieki z nieszczelnego szamba z czasem zaczną przedostawać się do otoczenia i wód gruntowych, a to spowoduje ich skażenie. Zanieczyszczenie ujęć wody pitnej, na przykład bakterią Escherichia coli czy salmonelli, powoduje stany zapalne układu pokarmowego czy zapalenie opon mózgowych. Choroby te są bardzo niebezpieczne – szczególnie dla najmłodszych. Mało tego – nieszczelne szambo to zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również fauny i flory. Śmierć, zwłaszcza młodych ssaków, czy niszczenie nisz gatunkowych to kolejne katastrofalne skutki przeciekających zbiorników ze ściekami.
Pamiętaj, że nieszczelne szambo grozi odpowiedzialnością prawną, a Ty, jako jego właściciel, musisz podpisać umowę o wywozie nieczystości z firmą, która ma zezwolenie na świadczenie takich usług w Twojej gminie. Niekiedy organ ten w uchwałach gminnych określa częstotliwość usuwania ścieków oraz przybliżoną ilość wywożonych nieczystości. Za nieszczelne szambo grozi kara grzywny lub aresztu. Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, brak umowy z firmą asenizacyjną na wywóz nieczystości grozi mandatem w wysokości 500 zł. Na tym nie koniec – jeśli sprawą zajmie się Sąd Rejonowy, grzywna może wynieść nawet 5000 zł.