Budujesz dom na przedmieściach, a na Twojej działce nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej? Jeśli tak, to na Tobie, jako inwestorze budowlanym, spoczywa obowiązek zakupu, a także instalacji szamba. Do dyspozycji masz kilka rodzajów tego typu zbiorników, a wśród nich szamba betonowe wyposażone – w zależności od rodzaju – w jedną lub dwie komory. Który z tych modeli będzie lepszym rozwiązaniem? Szambo jedno- czy dwukomorowe – jakie są zalety obu tych wariantów? Przeczytaj nasz artykuł, który dostarczy Ci odpowiedzi na te oraz podobne pytania. Bogatszy o tę wiedzę bez wątpienia łatwiej podejmiesz właściwą decyzję.
Szambo – co to takiego? Na jakiej zasadzie działa?
To rodzaj budowli hydrotechnicznej, a prościej mówiąc – podziemny zbiornik, zwykle bezodpływowy i najczęściej wykonany z betonu, do którego odprowadza się nieczystości pochodzące z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Wszystkie standardowe szamba, czyli te bez zainstalowanego odpływu, muszą być systematycznie opróżniane przez specjalizującej się w tym firmy. Te dysponują wozami asenizacyjnymi, które przewożą nieczystości do specjalnych punktów zlewnych. Jako producent szamb betonowych możemy Cię zapewnić, że jest to legalny, a także bezpieczny dla środowiska sposób usuwania nieczystości, które wytwarzane są w gospodarstwie domowym. Jak zaznaczyliśmy wyżej, poszczególne zbiorniki tego typu, określane inaczej jako doły chambeau, różnią się pomiędzy sobą między innymi konstrukcją. Wyróżniamy szamba jednokomorowe, dwukomorowe oraz takie, które mają więcej komór. Wśród nich zdecydowanie najpopularniejsze są dwa warianty: szamba jedno- i dwukomorowe.
Szambo jednokomorowe – najważniejsze zalety tego rozwiązania
Większość właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na szamba z jedną komorą. Przede wszystkim dlatego, że można je instalować praktycznie na każdym terenie, również podmokłym czy bagnistym. Ponadto, dzięki swojej prostej konstrukcji, składającej się, jak sama nazwa wskazuje, tylko z jednej komory, którą uzupełnia kominek rewizyjny, są znacznie tańsze od bardziej rozbudowanych wariantów. Instalacja takiego modelu nie nadwyręży więc zbytnio Twojego domowego budżetu. Na tym nie kończą się zalety tego typu zbiornika. W porównaniu do innych, zajmuje on stosunkowo małą powierzchnię, a na dodatek nie ma wielu ograniczeń pod względem montażu. Usuwanie nieczystości z szamba jednokomorowego również nie jest problematyczne. Musisz tylko pamiętać, aby regularnie zlecać je specjalizującej się w tym firmie, mającej odpowiednie pozwolenia i dysponującej wozem asenizacyjnym.
Szambo dwukomorowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?
W odróżnieniu od pojedynczych zbiorników, bardziej rozbudowane szamba dwukomorowe są wyposażone w betonową przegrodę przelewową. Jej najważniejszą rolą jest odseparowanie ścieków o większej masie od reszty nieczystości. Przegroda, która zwykle montowana jest w połowie lub dwóch trzecich długości zbiornika, powoduje, że wspomniane odpady płynne przelewają się do drugiej części instalacji. Ponadto szambo dwukomorowe ma dwa, a nie jak w przypadku jednokomorowej budowli jeden, kominy rewizyjne. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo dzięki niemu można dostać się do każdej z komór osobno. Co ważne, dostęp do zbiornika zabezpieczają również dwa oddzielne włazy. Taka konstrukcja sprawia, że płynne nieczystości wzbogacone o odpowiednie szczepy bakterii mogą zostać przetworzone w wodę, która specjalnym drenażem zostaje odprowadzona do gruntu bądź rowu melioracyjnego. Aby w taki sposób wykorzystywać możliwości szamba dwukomorowego, nie potrzebujesz żadnych zezwoleń z gminy. Powinieneś jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich szczepów bakterii. To dzięki nim nieczystości płynne zostaną oczyszczone na tyle precyzyjnie, że w komorze zostanie właściwie tylko czysta woda. Takie udogodnienie stanowi niewątpliwą przewagę szamba dwukomorowego nad jego pojedynczym odpowiednikiem. Rozwiązanie to pozwala rzadziej oczyszczać i wywozić nieczystości ze zbiornika. Krótko mówiąc, im więcej komór ma szambo, tym koszty jego eksploatacji są mniejsze.
Szambo jednokomorowe czy dwukomorowe – które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?
Jak widzisz, zarówno szambo jedno-, jak i dwukomorowe ma wiele zalet. Pozostaje więc kluczowe pytanie – który z tych wariantów będzie korzystniejszy w Twoim gospodarstwie domowym? Po pierwsze, dopasuj rodzaj tego zbiornika do miejsca, w jakim ma się on znajdować. Jeśli Twoja działka usytuowana jest na terenie podmokłym, musisz wybrać szambo jednokomorowe, ponieważ to z większą ilością komór, na pewno nie sprawdzi się tam, gdzie grunt ma niski współczynnik przepuszczalności. Na takiej powierzchni drenaż nie spełni swojej funkcji, a zbiornik będzie ciągle się napełniał. Mało tego – nieprecyzyjnie oczyszczone ścieki mogłyby zanieczyścić lokalne wody gruntowe. Kiedy jeszcze szambo jednokomorowe jest lepszym wyborem? Wtedy, jeśli Twój budżet na budowę zbiornika odprowadzającego ścieki jest mocno ograniczony. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla małej, na przykład trzy- lub czteroosobowej rodziny, która generuje stosunkowo niewiele ścieków. Natomiast, jeśli w Twoim gospodarstwie domowym mieszka więcej osób, Twoja działka znajduje się na suchym terenie, masz dużą posesję i zależy Ci na rozwiązaniu, dzięki któremu nie będziesz musiał oczyszczać szamba zbyt często, zdecydowanie wybierz szambo dwukomorowe. Bez wątpienia jest to nie tylko wygodne, ale również ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ koszty związane z opróżnianiem zbiornika będą o wiele mniejsze niż w przypadku pojedynczego, a co za tym idzie mniejszego szamba.
Reasumując – pamiętaj, że dobrze dobrane szambo to takie, które pasuje do potrzeb Twoich i innych domowników. Musi być również dopasowane do Waszych możliwości finansowych, a przede wszystkim do właściwości terenu, na którym ma się znajdować.