Z brakiem odpowiednio wydajnego systemu odprowadzania wody spod domu zmaga się mnóstwo prywatnych właścicieli domów, obiektów gospodarczych czy całych budynków firmowych. Natura wody jest w pewnym stopniu przewidywalna – nieprzewidywalne jest jednak jej zachowanie w razie jakiejkolwiek nieszczelności – ciecz może bowiem pod odpowiednio wysokim ciśnieniem podmywać fundamenty budynku przez najmniejsze szczeliny. Nie bez powodu odwodnienie domu to priorytet – błędne wykonanie może być groźne w skutkach!
Odwodnienie domu – dlaczego ma aż tak duże znaczenie?
Odwodnienie budynku obejmuje szereg różnych czynności, mających na celu przede wszystkim ograniczenie ilości wody podmywającej fundamenty budynku. To problem, który dotyczy w szczególności właścicieli budynków nieco starszych, i zarazem także zagadnienie wymagające mnóstwa wiedzy na temat doboru prawidłowych materiałów budowlanych.
Istotne jest wszystko – od wyboru odpowiedniej wersji odwodnienia fundamentu, aż na precyzji pracy wykonawcy kończąc. Zdecydowanie nie warto oszczędzać – pozornie niższa cena inwestycji może bowiem oznaczać podmywanie budynku, a to z kolei duże kłopoty finansowe w przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieszczelności. Czasami kończy się wykonaniem drenażu w gotowym budynku. A to duże koszty i bardzo wiele piętrzących się kłopotów.
Dwa systemy – odwodnienie budynku w najmniejszych szczegółach
We współczesnym budownictwie wykorzystuje się dwa najpopularniejsze warianty odprowadzania wody z okolic fundamentów – drenaż opaskowy oraz systemy irygacyjne. Oba zapewniają dobre wyniki, lecz różnią się diametralnie w kwestii ich konstrukcji oraz idących za tym kosztów.
- Drenaż opaskowy – popularny i rozpowszechniony system odwadniania fundamentów, przewidziany do pracy z różnorodnymi obiektami, w tym mieszkalnymi i firmowymi. Podstawowym wyróżnikiem jest skomplikowany system orurowań, które usuwają wodę z pobliża fundamentów i sprowadzają ją do zbiornika zbiorczego, którym zazwyczaj jest specjalny zbiornik na deszczówkę, wykonany z betonu i wkopany w glebę.
- Irygacja – w stosunku do rozwiązania powyższego, systemy irygacyjne umożliwiają wykorzystanie zgromadzonej wody deszczowej ponownie, np. do podlewania upraw czy w celach remontowo-budowlanych. To rozwiązanie popularne wśród właścicieli budynków pasywnych, zupełnie niezależnych od zewnętrznych dostawców mediów czy na dobrze zorganizowanych działkach rekreacyjnych, w których doprowadzenie mediów jest w zasadzie niemożliwe.
Które rozwiązanie jest zatem lepsze? To pytanie, na które nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od specyfiki budynku oraz możliwości finansowych inwestora. Czasami różnice cenowe są bardzo duże, a czasami zupełnie się zacierają, podobnie jak zalety i wady wynikające z konkretnego wariantu.
Jaki zbiornik na deszczówkę?
Niezależnie od tego, które odwodnienie fundamentów wybierzesz, musisz także podjąć decyzję na temat zbiornika betonowego. To element systemu odwadniającego, który ma wręcz decydujący wpływ na jej wydajność i możliwości, dlatego należy wybrać model odpowiedni do wielkości działki, ilości wód gruntowych czy planowanych opadów.
- Duże i pojemne zbiorniki na deszczówkę 12 m3 najlepiej sprawdzą się w dużych inwestycjach jako podstawowy zbiornik na wodę deszczową. Urządzenie jest jednokomorowe i można je doposażyć we wzmocnioną płytę najazdową, wybrać rodzaj wieka czy zastosować dodatkowy kominek rewizyjny. Urządzenie ma wymiary 300 x 240 x 210 cm.
- Małe zbiorniki na deszczówkę 4 m3 są zupełnie inne. Znacznie mniejsze i mniej pojemne, lecz także znacznie prostsze w prawidłowej aranżacji. Mają wymiary 250 x 200 x 110 cm i można je wkomponować do praktycznie każdej działki i wszędzie tam, gdzie mają służyć jako pojemnik na wodę opadową.
Jak zrobić odwodnienie domu – samodzielnie czy z firmą?
Odwodnienie ogrodu to trudne, wymagające i skomplikowane zagadnienie, którego nie powinno się realizować samemu. Wynika to zarówno ze specyfiki samego projektu, który musi obejmować odpowiednie spady, średnice rur czy pojemność zbiornika, jak i dziesiątki innych parametrów, nieznanych osobie bez odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia.
Firmy, dla których odwodnienie fundamentu stanowi codziennie wykonywaną pracę, dają na swoje usługi gwarancję, która może być podstawą do wnoszenia roszczeń w przypadku błędów wykonawcy. Praca samodzielna może wiązać się wbrew pozorom ze znacznie wyższym kosztami. Inwestor będzie musiał pokryć cenę materiałów, lecz nie tylko – musi być także świadomy błędów, których naprawa może w rezultacie kosztować więcej, niż samo odwodnienie domu.
Odwodnienie deszczówki jest wymagającym procesem, którego nie wolno traktować pobocznie, tylko jako priorytet. Skuteczna ochrona swojego domu przed nadmiernym, wzmożonym działaniem wody jest bardzo istotna z punktu widzenia domowników oraz przyszłych nabywców. Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, jak zrobić odwodnienie domu, koniecznie skontaktuj się z firmą specjalizującą się w zakresie tych prac – to gwarancja sukcesu i pełnego powodzenia.