Deszczówka, a w zasadzie woda opadowa, to jedno z najbardziej marnotrawionych dóbr w obecnych czasach, o które powoli – lecz sukcesywnie – zaczynamy dbać jako ogół ludzkości. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest rosnąca moda na życie w zgodzie z naturą, czyli ekologia. Wody opadowej nie powinno się pić, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją na wiele innych sposobów jako podobnie efektywną alternatywę standardowej wody wodociągowej. Wykorzystanie deszczówki to coraz popularniejsze zagadnienie, które spędza sen z powiek wielu inwestorom. Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości!
Czym jest deszczówka?
Deszczówka to woda opadowa, która spada na ziemię w trakcie opadów deszczu, gradu czy śniegu, zatem powraca na jej powierzchnię po wcześniejszym odparowaniu. Woda ta, wraz z procesem parowania z ziemi, oczywiście „pobiera” pyłki kwiatów i wiele drobnoustrojów, gazów i innych niezbyt bezpiecznych dla zdrowia składników, z tego względu nie wolno jej pić, a już w szczególności bez uprzedniego jej przygotowania, oczyszczenia i uzdatnienia.
Bardzo dużą popularnością cieszy się wykorzystanie deszczówki na wiele różnych sposobów, których liczba zwiększa się z roku na rok. Prywatni użytkownicy poszukują ich na potęgę, aby móc w rezultacie nieco odciążyć wodociągi i starać się nie wykorzystywać wody pitnej wszędzie tam, gdzie można ją zastąpić wodą opadową.
Wykorzystanie deszczówki – najpopularniejsze rozwiązania do domu i do firmy
Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać deszczówkę, to mamy odpowiedź – poniżej znajduje się lista, a w niej wyszczególnione i najpopularniejsze sposoby wykorzystania wody opadowej, która bez nich byłaby po prostu wchłonięta przez glebę bądź uległaby przemianie w parę i powędrowała ponownie w przestworza.
- Nawadnianie upraw – to podstawowa odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać deszczówkę w domu, a zarazem także najpopularniejsza wśród osób posiadających własny przydomowy ogródek lub duży park, który wymaga systematycznego podlewania. Woda opadowa po jej zebraniu ma identyczne właściwości po jej magazynowaniu jak ta, która dotarła na powierzchnię ziemi bezpośrednio z nieba, dlatego stanowi doskonały wybór do podlewania w zasadzie wszystkich roślin, w tym trawników.
- Spłukiwanie miski WC – jak wykorzystać wodę deszczową? Wystarczy używać ją do spłukiwania toalety. Wykorzystanie w tym celu wody pitnej pochodzącej z systemu wodociągowego jest ogromnym błędem, lecz także powodem, dla którego borykamy się jako mieszkańcy Ziemi z jej niedoborami.
- Pranie – wykorzystanie deszczówki sprawdzi się doskonale także w przypadku prania odzieży i to każdego typu. Jej właściwości i ewentualne zanieczyszczenia nie mają żadnego zauważalnego wpływu na jakość prania.
- Mycie przydomowej infrastruktury – okazuje się, że odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać deszczówkę, może obejmować także działania związane z przydomową infrastrukturą. Można ją zastosować do mycia chodników, posadzek, dachów, ozdób, rzeźb i innych akcesoriów znajdujących się na terenie Twojej posesji.
- Mycie samochodów i innych pojazdów – wykorzystanie deszczówki w domu można rozszerzyć nawet o mycie pojazdów, w tym samochodów, rowerów, quadów, motocykli i w zasadzie wszystkich innych środków transportu drogowego.
Jak się okazuje, odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać wodę deszczową, jest bardzo szeroka, a liczba realnych jej zastosowań w zasadzie nieograniczona. Poza faktem, że nie można jej spożywać nie ma w zasadzie innych ograniczeń. Te zależą wyłącznie od specyfiki danego budynku, zapotrzebowania na wodę, a nawet od wybranej pracy.
Jak zbierać wodę opadową?
Wiesz już, jak wykorzystać deszczówkę w domu, nie wiesz natomiast, w jaki sposób ją pozyskiwać. Istotne jest doprowadzenie jej za pomocą rynien, filtrów czy pomp. Co jednak dalej?
Za magazynowanie wody opadowej odpowiadają z kolei zbiorniki betonowe, w których woda może przeleżeć aż do czasu jej wykorzystania całkowitego lub częściowego, wówczas będzie stale się uzupełniać w trakcie opadów deszczu.
Jedynym sensownym rozwiązaniem są zbiorniki wykonane z betonu, w pełni odporne na działanie wszystkich warunków atmosferycznych, szczelne i pewne, stabilne i bezpieczne. Ich instalacja wymaga jedynie odpowiedniej ilości miejsca na działce, a użytkowanie sprowadza się do okresowego zerknięcia do wnętrza w celu oceny liczby ewentualnych zanieczyszczeń.
Tak naprawdę zbiornik na deszczówkę ma podstawowy wpływ na efektywność i wydajność całego układu. Wszelkie błędy wynikające z wyboru nieprawidłowego wariantu mogą się mścić – jak nie w chwili montażu, to nawet po wielu latach.
Istotna jest pojemność – największe modele mają wymiary równe nawet 400 x 240 x 160 cm (12 m3), podczas gdy najmniejsze – około 4 m3, czyli 250 x 200 x 110 cm. Wybierając odpowiedni model, warto zastanowić się nad ilością wolnej przestrzeni wokół budynku, a także przemyśleć kwestię kosztów, te na szczęście nie należą do zbyt wysokich w stosunku do zalet wynikających z zastosowania tych urządzeń.