Jak zbudować ziemiankę w ogrodzie i jakich błędów nie popełnić?

Osiągnięcie niespełna 90-procentowej wilgotności powietrza bez użycia prądu i innych mediów, sprzyjającej magazynowaniu różnych zbiorów, w tym warzyw czy owoców, jest niemożliwe bez piwniczki w ogrodzie. Warunki te, które należy także połączyć ze stosunkowo niską temperaturą wewnętrzną, podnoszą ich trwałość, a przy tym także stanowią ekologiczną alternatywę dla bardziej rozpowszechnionych rozwiązań elektronicznych i elektrycznych. Dowiedz się, na czym polega budowa piwniczki ogrodowej i z jakiego powodu warto to zrobić. Uprzedzamy – będzie łatwiej, niż zakładałeś, a liczba niezbędnych w tym celu narzędzi jest marginalna. Do roboty!

Czym jest piwniczka w ogrodzie?

Piwniczka w ogrodzie to niewielki obiekt w postaci spiżarni leżącej w dużej części bezpośrednio pod powierzchnią ziemi, w którym można składować żywność wymagającą stałej, niskiej temperatury oraz podwyższonej wilgotności powietrza. Ze względu na jej stosunkowo dużą pojemność, którą można oczywiście dopasować do swoich wymagań, jak i prostotę konstrukcji, doskonale sprawdzi się w przypadku winnic czy prywatnych ogrodów i sadów. 

Coroczne zbiory trzeba gdzieś przechowywać – piwniczka w ogrodzie za sprawą zerowych wymagań względem zasilania prądem czy ogrzewania jest jednym z najlepszych rozwiązań. Łączy bowiem kilka istotnych cech, w tym:

  • Minimalne koszty ponoszone na jej utrzymanie – tak naprawdę poza okazjonalnymi naprawami uszkodzeń wywołanych np. siłami natury, koszt eksploatacji tego obiektu jest pomijalny w budżecie domowym.
  • Ekologia – piwniczka w ogrodzie nie wymaga zasilania, nie trzeba do niej doprowadzać ani prądu, ani wody, a już tym bardziej gazu. To ogromny plus, dzięki któremu możesz dowolnie wybrać jej miejsce.
  • Różnorodność – ziemianki różnią się materiałem (beton, cegła, plastik, drewno), jak i wielkością. Wybór odpowiedniej jest łatwy, można także bez większych problemów dopasować 

Budowa piwniczki ogrodowej – podstawowe informacje

Jak zbudować ziemiankę? Przede wszystkim zgodnie z ogólnie panującymi zasadami bezpieczeństwa i nie tylko. Warto, aby ziemianka w ogrodzie była w pełni stabilna, nie tylko podczas ładnej pogody, lecz także w razie ulewnych deszczy i śniegu zalegającego na niej przez wiele miesięcy. Nie można pominąć także wentylacji, która w pewnym stopniu wyreguluje ilość wewnętrznej wilgoci i usunie na zewnątrz zarodniki grzybów i innych drobnoustrojów. Koniecznie warto przemyśleć także prawidłowe miejsce jej instalacji. Dobrze sprawdzi się każde miejsce w ogrodzie – od przydomowej infrastruktury, aż na krańcowych obrzeżach działki kończąc.

Jak zbudować ziemiankę – kilka kroków do sukcesu

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić ziemiankę, jest dość trudna, gdyż tak naprawdę sprowadza się do wykonania wielu zupełnie różnorodnych działań budowlanych. 

  • Należy przede wszystkim przygotować odpowiednio głęboki wykop, po czym stworzyć fundamenty zgodne z przeznaczeniem obiektu. 
  • W kolejnym etapie trzeba samodzielnie lub za pomocą specjalistycznej firmy wykonać ściany – niezbędne okaże się deskowanie i betonowanie.
  • Kolejny krok obejmuje przygotowanie posadzki we wnętrzu oraz zaplanowanie i realizację wejścia.
  • Zadbaj o izolację termiczną, wykorzystując w celu redukcji nadmiernej wymiany temperatur gruby styropian.

To trudny proces, który może zająć nawet kilka miesięcy niedoświadczonej osobie bądź mnóstwo funduszy w przypadku korzystania z usług specjalistycznych firm. Na szczęście proces ten da się ułatwić. Wystarczy zdecydować się na gotowe piwniczki ogrodowe, występujące w formie gotowych ziemianek ogrodowych. Jakie są realne zalety tego rozwiązania? Jest ich całe mnóstwo:

  • Niski koszt – ziemianka w formie zrób to sam, jest trudna, pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy. Gotowe piwniczki są gotowe i przeznaczone do natychmiastowego montażu – mają wstępnie przygotowane boczne ścianki oraz strop, dzięki czemu ilość prac do wykonania ograniczona jest dosłownie do minimum.
  • Pewność i bezpieczeństwo – budowa piwniczki ogrodowej oparta o gotowe wyroby to gwarancja bezpieczeństwa jej użytkowania. Beton jest trwały, doskonale związany i zbrojony, odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. W rezultacie taka ziemianka w ogrodzie nie zawali się pod wpływem najmniejszych warstw zalegającego śniegu czy gleby.
  • Różnorodność – piwnice występują w zupełnie różnorodnych wariantach, które można bez problemu dopasować do ilości wolnej przestrzeni, jak i możliwości finansowych. 
    • Ziemianki z płaskim dachem są przeznaczone dla inwestorów, którzy chcą górną część zaaranżować w nietuzinkowy sposób i stworzyć nietypowe rozwiązanie na swojej działce.
    • Ziemianki z dachem kopułą są bardziej klasyczne, dlatego sprawdzą się najlepiej w przypadku ogrodów tradycyjnych.

Jak zrobić ziemiankę na tyle trwałą, aby wytrzymała wiele dekad eksploatacji?

Aby ziemianka była trwała, należy zadbać o jej jakość jeszcze przed zakupem. Zacznij od producenta i sięgnij po ofertę tego, który na rynku betonowych elementów przydomowej infrastruktury znany jest już od dawna. To bardzo istotne i to nie tylko ze względu na cenę, lecz także – a być może przede wszystkim – z powodu bezpieczeństwa eksploatacji oraz kosztów w ujęciu długookresowym.

Projekt i Realizacja MRSolutions