Jaki wykop pod szambo betonowe?

Szamba betonowe to zbiorniki o gotowej konstrukcji. Jeśli decydujesz się na tego typu szambo, musisz wykopać bądź zlecić zrobienie odpowiedniego dołu pod zbiornik. Aby montaż się udał, koniecznie zachowaj zasady nie tylko prawne, ale też logistyczne kopania szamba. Dzięki temu instalacja zbiornika nie sprawi Ci problemów, a późniejsze użytkowanie będzie łatwe i nieuciążliwe.

Gdzie zrobić wykop pod szambo?

Wykop pod szambo zacznij od ustalenia odpowiedniego miejsca. Na początek, przyjrzyj się przepisom prawnym, które wyznaczają dystans od poszczególnych elementów aparatury przydomowej. Szambo musi znajdować się w odległości:

  • min. 15 m od ujęcia wody pitnej,
  • min. 2 od granicy działki lub najbliższej drogi,
  • min. 0,8 m od przewodów elektrycznych,
  • min. 1,5 m od rurociągów z wodą lub gazem.

W kwestiach logistycznych, warto, byś wziął pod uwagę odległość od domu oraz możliwość dojazdu samochodu z szambem. Zbyt daleko umiejscowiony zbiornik spowoduje ochłodzenie się ścieków, które może być przyczyną niedrożności rur. Natomiast otwarta droga umożliwi dojazd najpierw koparki, a potem wozu asenizacyjnego. Właściwie usytuowany wykop pod szambo pozwoli odebrać nieczystości z posesji bez Twojej obecności.

Właściwości terenu pod szamba z wykopem

Oprócz wyboru lokalizacji Twoim zadaniem jest również sprawdzenie rodzaju gleby i tego, co znajduje się pod nią. Aby zbiornik nie osiadał, musi być zamontowany na trwałym podłożu. Podsypując nierówny teren żwirem bądź piaskiem, pozwolisz szambu odpowiednio wbudować się w ziemię. Szamba betonowe są dość ciężkie, dzięki czemu łatwiej stabilnie osadzić je w glebie.

Przygotowując miejsce do zamontowania zbiornika na deszczówkę, zbadaj poziom wód gruntowych. W przypadku lekkich pojemników istnieje ryzyko, że woda wypchnie je z ziemi. Wybierając cięższe szambo z betonu, możliwość podniesienia się zbiornika jest minimalna. Jeśli chcesz zrobić nad szambem podjazd lub parking, zbiornik z betonu będzie dobrym pomysłem, ponieważ nie zarwie się pod ciężarem pojazdu.

Szambo betonowe — wymiary dołu

Wymiary dołu pod szambo betonowe uzależnione są od wielkości pojemnika. W naszym sklepie oferujemy mniejsze szamba jednokomorowe i szamba dwukomorowe. Te pierwsze sprawdzą się, jeśli nie potrzebujesz dużego zbiornika lub gdy drenaż do gleby nie jest możliwy, a także na terenach podmokłych. Dwukomorowe zbiorniki są większe i mają specjalną przegrodę, która oddziela płynne ścieki od stałych. Większe szambo opróżnia się rzadziej, jednak zamontowanie go w mokrej glebie może spowodować wypełnienie pojemników wodą poprzez drenaż. Ważne, byś przed zakupem sprawdził, które szambo będzie odpowiednie dla Twojego terenu.

Podczas kopania szamba, powiększ długość, szerokość oraz głębokość dołu o co najmniej 50 cm względem wymiarów zbiornika. Dzięki takiemu luzowi zamontowanie szamba będzie znacznie prostsze.

Kopanie szamba i osadzanie

Przed przystąpieniem do pracy zastanów się, czy w późniejszym czasie podwyższysz teren, kładąc kostkę brukową lub w inny sposób zmieniając teren. To ważne, bo od tego również zależeć będzie głębokość wykopu pod szambo. Dół wykop w dniu montażu zbiornika — w innym przypadku jego ścianki mogą się osunąć przez działanie wód gruntowych i zniweczyć Twoją pracę.

Kopiąc dół pod szambo, zadbaj o odpowiednią głębokość, by rura doprowadzająca ścieki miała właściwy spadek. 1,5% do 3%, czyli 1,5 cm do 3 cm na jeden metr bieżący, wystarczą, by rura spełniała swoje zadanie. Po wykopaniu dołu dokładnie wypoziomuj dno. Dzięki temu zbiornik spełni swoją funkcję i nie uszkodzi się. Jak już wspominaliśmy, ok. 10 cm podsypka ze żwiru lub piasku pozwoli pojemnikowi lepiej się osadzić na dnie wykopu, szczególnie jeśli gleba na dnie jest kamienista.

Osadzanie szamba to umiejscowienie go i zabezpieczenie, a następnie podłączenie instalacji doprowadzającej i odprowadzającej. Zadbaj również o sprawdzenie szczelności szamba. Na koniec, przy użyciu odpowiednich klejów, zamontuj górną płytę, przykrywającą zbiornik.

Ile kosztuje wykop pod szambo?

Na pytanie „ile kosztuje wykopanie dołu pod szambo” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena zależna jest od paru czynników. Wpływ na nią ma zarówno sama lokalizacja działki, jak i warunki gruntowe. Istotny jest też rodzaj zbiornika oraz jego wielkość.

Jako producent szamb betonowych Mamut proponujemy kompleksową usługę montażu szamba klientom mieszkającym do 180 km od Radomia. Na naszej stronie wybierzesz odpowiedni dla swojego gospodarstwa zbiornik. My przyjedziemy do Ciebie z naszą koparką i przygotujemy współmierny wykop pod szambo. Osadzimy je, podłączymy rury do budynku i do ogrodzenia, a na koniec wszystko zasypiemy. Nie będziesz musiał martwić się instalacją szamba. Zostaw to nam — zrobimy to za Ciebie.