Jak uszczelnić szambo betonowe od środka?

Na Twojej działce nie ma możliwości podłączenia się do centralnej kanalizacji? Nic straconego. Z ratunkiem przychodzi niezawodne szambo. Aby jednak właściwie spełniało swoją funkcję, a jego użytkowanie było bezpieczne dla Ciebie, Twojego domu i środowiska, musi być szczelne. Pytanie brzmi: jak uszczelnić szambo? Jako producent szamb betonowych Mamut podpowiadamy, co zrobić by Twój zbiornik nie przeciekał i służył Ci przez długie lata.

Uszczelnianie szamba betonowego — po co?

Wielu posiadaczy zbiorników na ścieki nie zdaje sobie sprawy z istotności dokładnego uszczelniania szamba. Efektem nie jest jedynie sam wyciek zanieczyszczeń do gleby. Konsekwencje zlekceważenia tego ważnego punktu są znacznie bardziej niebezpieczne. Ścieki zatruwają ziemię i wodę, zarówno bakteriologicznie, jak i chemicznie. Niebezpieczne substancje, wnikając w głąb gleby i do wód podziemnych, rozprzestrzeniają się. Co za tym idzie, mają bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne, jak i na zwierzęta. Chorobotwórcze patogeny mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest poprawne uszczelnienie szamba od środka i regularna kontrola jego nieprzepuszczalności.

Czym uszczelnić szambo betonowe?

Zarówno szamba jednokomorowe, jak i szamba dwukomorowe wymagają dobrego zabezpieczenia przed przeciekaniem. Pierwszą ważną kwestią jest zastanowienie się, czym uszczelnić szambo jeszcze na etapie instalacji. Przed zamontowaniem zbiornika pamiętaj o podsypaniu go warstwą żwiru lub wylanie pod szambem cienkiej warstwy betonu. Częstym materiałem pozwalającym na skuteczne uszczelnienie szamba betonowego jest zaprawa do poziomowania włazów. Warto również, abyś zadbał o dobrą powłokę izolacyjną nie tylko na zewnątrz, ale też wewnątrz zbiornika oraz odpowiednie uszczelnienie przerw między blokami.

Uszczelnianie szamba od środka — po czym poznać, że jest potrzebne?

Zbyt rzadkie wywożenie ścieków może świadczyć o niechcianym transferze zanieczyszczeń do gleby. Podobnie, zbyt częste opróżnianie szamba to znak, że przedostają się do niego wody gruntowe lub opady atmosferyczne, powodujące wydostawanie się nieczystości na zewnątrz. Wówczas najpewniej masz do czynienia z pęknięciami i uszkodzeniami zbiornika. Jeśli szczelność szamba jest nieprzekonująca, masz obowiązek sprawdzić ją, wchodząc do środka zbiornika. W ten sposób dowiesz się, czy uszczelnienie jest możliwe. Aby prawidłowo zabezpieczyć zbiornik na wodę, zatrudnij profesjonalną firmę, która zdejmie Ci ten problem z głowy.

Jak uszczelnić szambo betonowe?

Szamba betonowe mogą rozszczelnić się także w trakcie użytkowania. Kontrola szamba raz na jakiś czas pozwoli Ci zorientować się o jego przepuszczalności. Jak uszczelnić betonowy zbiornik na wodę? Użyj mineralnej zaprawy do betonu, szybkoschnącego cementu hydraulicznego lub zaprawy asfaltowej do stosowania na zimno, aby wypełnić ubytki. Dobrym rozwiązaniem jest również pokrycie szamba specjalną powłoką uszczelniającą.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś odpowiedniego szamba do swojego domu, zajrzyj na naszą stronę i przekonaj się o trwałości szamb betonowych Mamut!