Jakie tabletki, bakterie do szamba?

Jeśli Twoja działka nie ma podłączenia do centralnej sieci kanalizacyjnej, z pewnością zainteresujesz się tematem szamba, czyli bezodpływowego zbiornika na nieczystości. Jednak odpowiedni zbiornik oraz stabilne osadzenie go w ziemi to nie wszystko, o czym warto pamiętać. Działanie swojej oczyszczalni usprawnisz, dbając o nią i stosując efektywne preparaty do szamba. Ok, ale które środki wybrać? Podpowiadamy!

Po co stosować preparaty do szamba?

Szambo nie jest skomplikowane w obsłudze. Po zamontowaniu go, użytkowanie nie sprawi Ci problemów. Oczywiście wtedy, kiedy odpowiednio o nie zadbasz. Oprócz regularnego opróżniania zbiornika warto, abyś zatroszczył się o należytą eksploatację pomiędzy wywozami. Jak to zrobić?

Odpowiedzią są preparaty do szamba. Nieuniknionym jest zachodzenie procesów fermentacyjnych w zbiorniku, w którym zalega nawet niewielka ilość nieczystości. Naturalnie występujące bakterie rozmnażają się na tyle wolno i żyją na tyle krótko, że nie radzą sobie z “przerobieniem” ścieków. W efekcie, na powierzchni zanieczyszczeń powstają kożuchy, a z szamba oraz domowej kanalizacji zaczynają wydobywać się nieprzyjemne zapachy. Wówczas wywożenie nie ma sensu — musiałbyś robić to zbyt często, jednocześnie płacąc niebotyczne sumy.

Nie jesteś jednak skazany na ciągłe życie w smrodzie — z pomocą przybywają skuteczne tabletki do szamba. Dzięki zawartym w nich bakteriom eliminują męczący odór, rozkładają osady z dna szamba, zmniejszają ilość kożuchów i procesów gnilnych, a ścieki nie puchną, co przyczynia się do ekonomicznego wykorzystania całej powierzchni zbiornika.

Kożuch i inne zagrożenia — dlaczego powinieneś się ich pozbyć?

To właśnie kożuch jest bardzo częstą przyczyną uciążliwych wyziewów z szamba i kanalizacji. Dlaczego? Resztki jedzenia, oleje, biologiczne odpadki i inne złogi nie rozpuszczają się w wodzie. Wpadając do szamba, tworzą na powierzchni zanieczyszczeń warstwę, która nie przepuszcza tlenu, bez którego rozkład ścieków staje się niemożliwy. W wyniku powstania kożucha ścieki puchną i gniją, rozwijają się w nich mikroorganizmy chorobotwórcze i wydzielają nieznośny dla nas smród.

To, co potrafi rozpuścić kożuch i ułatwić biodegradację zanieczyszczeń, to najskuteczniejsze bakterie do szamba. Jako producent szamb betonowych Mamut wiemy, że nie tylko montaż zbiornika jest ważny. Użycie odpowiednich preparatów pozwoli Ci zneutralizować nieprzyjemne zapachy i udrożnić rury kanalizacyjne (ścieki nie spuchną i pozostaną płynne). Pozbędziesz się szkodliwych dla siebie i środowiska toksyn oraz zminimalizujesz częstotliwość opróżniania szamba.

Najlepsze preparaty do szamba

Zarówno o szamba jednokomorowe, jak i szamba dwukomorowe należy rzeczowo zadbać, aby wydłużyć ich użyteczność i utrzymać funkcjonalność na najwyższym poziomie. W tym celu powstały specjalistyczne preparaty do szamba. Na rynku dostępny jest cały wachlarz opcji, które pomogą Ci dopilnować ergonomiczności Twojego zbiornika.

Przeglądając oferty, na pewno spotkasz się z propozycjami różnorakich chemikaliów usuwających kożuchy i niebezpieczne osady. Jednak poza likwidacją tego, czego chcesz się pozbyć, środki chemiczne zniszczą naturalną florę bakteryjną w szambie, przyczyniającą się do rozkładu ścieków. Mogą także uszkodzić samo szambo, a nawet instalację kanalizacyjną. Dlatego, nim zdecydujesz się na ciężką artylerię, sprawdź delikatniejsze dla środowiska, ale równie skuteczne biopreparaty.

Biopreparaty umożliwiają degradację, czyli biologiczny rozkład nieczystości. Najlepsze preparaty do szamba zawierają dużą ilość bakterii i enzymów. Nie tylko usuwają istniejące kożuchy, ale również zapobiegają powstaniu tych przeszkód w przyszłości. Są bezpieczne dla ludzi i zwierząt oraz nie niszczą szamba ani instalacji.

Jakie tabletki do szamba — kryteria wyboru

Wybierając odpowiednie tabletki do szamba, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto — wczytując się w etykietę, dobierzesz idealny środek dla Twoich potrzeb.

Najważniejszym kryterium wyboru biopreparatu jest jego skuteczność, czyli obecność takich bakterii, które same rozmnożą się w szybkim tempie i dadzą radę stworzyć czynny system, który ochroni szambo przed powstawaniem szkodliwych zatorów. Jako że niektóre preparaty do szamba wymagają użycia dodatkowych aktywatorów, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie środek wymaga podjęcia uzupełniających działań, abyś Cię nie zawiódł. Co jakiś czas potrzebne jest zastosowanie biopreparatu, zawierającego enzymy. Pomagają one rozłożyć wybrane związki — wskazane jest, aby, co jakiś czas, posiłkować się nimi w celu oczyszczenia szamba. Jeśli chcesz zdezynfekować zbiornik całkowicie, użyj przeznaczonych do tego, specjalnych chemikaliów. Ostatnim wyznacznikiem wyboru preparatu są opinie innych osób oraz, rzecz jasna, cena środka.

Jakie bakterie do szamba — formy biopreparatów

Do polecanych szamb betonowych możesz zastosować biopreparaty w różnej formie. Twój wybór zależeć powinien tak naprawdę od tego, jaka postać środka najbardziej Ci pasuje oraz jaką najłatwiej będzie Ci przechowywać i aplikować.

Najskuteczniejsze bakterie do szamba mogą występować jako składowa kostki do szamba. Tego typu tabletki czy pastylki są łatwe w użytkowaniu dzięki dokładnie wydzielonej gramaturze. Bez trudu wybierzesz więc odpowiednią ilość środka do skutecznego pozbycia się kożucha i puchnących ścieków. Inną, popularną formę biośrodka stanowi proszek do szamba. W workach, saszetkach lub wiaderkach znajdują się potrzebne bakterie oraz wypełniacz. Jeśli wolisz wersję płynną preparatu, nie ma problemu. Koncentrat z bakteriami i enzymami zadziała równie sprawnie, co kostka do szamba czy proszek. O czym musisz pamiętać, to o szczelnym zamknięciu butelki i stosownym dozowaniu.

Jak stosować preparaty do szamba?

Jeśli masz taką możliwość, zastosuj preparat od razu po montażu szamba. Rozwój odpowiedniej flory bakteryjnej już od samego początku pozwoli usprawnić degradację zanieczyszczeń w zbiorniku i powstrzyma ścieki przed wydostaniem się przez rury drenażowe. Pamiętaj również o użyciu środka po wakacjach lub innym wyjeździe. Twoja dłuższa nieobecność w domu powoduje wymarcie bakterii, które nie miały czym się żywić. Preparaty do szamba stosuj również po użyciu mocnych detergentów, czyli potencjalnych likwidatorów wszelkich mikroorganizmów.

Ważne, abyś tabletki do szamba aplikował regularnie, by nie dopuścić do powstania kożucha tłuszczowego i zalegania złogów, a co za tym idzie — wydzielania nieprzyjemnych woni ze zbiornika i kanalizacji oraz rozwoju organizmów chorobotwórczych. To proste i nie wymaga wiele zachodu. Tak samo, jak samo założenie szamba — jeżeli przymierzasz się do montażu zbiornika, chętnie polecimy Ci odpowiednie rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa i zainstalujemy je dla Ciebie!